Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pjesëmarrës nga 23 vende në Seminarin e 60-të Veror të Gjuhës Bullgare

Universiteti i Sofjes
Foto: Ani Petrova

Në Universitetin e Sofjes “Shën Kliment Ohridski”, nënpresidentja Ilijana Jotova hapi zyrtarisht Seminarin e 60-të Veror të Gjuhës dhe Kulturës Bullgare për bullgarët dhe studiueses të huaj të gjuhës bullgare. Mbi 80 studentë dhe pedagogë nga 23 vende nga Evropa dhe Azia marrin pjesë në seminarin e sivjetshëm.

Seminari veror i Gjuhës dhe i Kulturës Bullgare për studiues të huaj dhe bullgarë sllavistë është ndër iniciativat më të vjetra të Universitetit të Sofjes “Shën Kliment Ohridski”. Ai u themelua në vitin 1962 dhe deri më tani në të u trajnuan më shumë se 6000 studentë dhe pedagogë nga universitete të ndryshme të Evropës, Azisë dhe Amerikës.


Më shumë nga rubrika

Kryeprifti Vlladimir Tishçuk

Shën Nikolla Çudibërësi shoqëroi At Vlladimir Tishçukun në shërbesën e tij jashtë vendit

Pak kohë më parë (një muaj para), Kisha Ruse në Sofje, e shenjtëruar si "Shën Nikolla Mirlikijski Çudibërërësi", priti me gëzim eprorin e saj të ri - Kryepriftin Vlladimir Tishçuk. Ashtu si gjyshi dhe babai i tij, ai e ka të trashëguar priftërimin dhe që..

botuar më 23-12-06 7.00.PD

Instituti bullgar INSAIT hyri në Aleancën globale të "Meta" dhe IBM për krijimin e inteligjencës artificiale

Instituti për Shkenca Kompjuterike, Inteligjencë Artificiale dhe Teknologji - INSAIT, në Universitetin e Sofjes, është ndër 50 organizatat në botë që kanë marrë ftesë për të marrë pjesë në Aleancën e parë globale historike për krijimin e..

botuar më 23-12-05 12.31.MD
Foto: Facebook/Petër Vitanov

Prindërit e një në katër fëmijë bullgarë punojnë jashtë vendit

Çdo fëmijë i katërt bullgar rritet pa prindërit e tij sepse ata punojnë jashtë vendit. Të dhënat shqetësuese i prezantoi eurodeputeti Petër Vitanov gjatë pjesëmarrjes në konferencën “Pasojat sociale të mobilitetit evropian – fëmijët e lënë në shtëpi”...

botuar më 23-12-05 7.30.PD