Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Varna është një destinacion veror për artistët e RADAR fest

Foto: radar-festival.eu

Me një sërë eventesh, kryeqyteti ynë detar po përgatitet për edicionin e dhjetë të festivalit RADAR. Që nga viti 2014 edhe sot e kësaj dite, ky forum është ndër festivalet më inovative në botë, duke përzier zhanre të ndryshme muzikore me metoda jokonvencionale nga artet e tjera. RADAR dallohet për faktin se lidh projekte ndërkombëtare në të cilat artistët bullgarë janë partnerë me kolegët e tyre nga e gjithë bota, duke kultivuar një audiencë kërkuese. Zyrtarisht ditët e festivalit janë nga data 3 deri në 6 gusht, por jashtë “programit kryesor” ngjarjet do të vazhdojnë në një periudhë më të gjatë.

Përpiloi: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

Foto: FB / UniArt Gallery

Rembrandt si frymëzim për studentët në Universitetin e Ri Bullgar

Nga data 12 dhjetor deri më 15 shkurt 2024, galeria "UniArt" e kryeqytetit prezanton ekspozitën "Në pasqyrën e Rembrandtit", me riprodhime cilësore të heliogravurave të artistit të famshëm, njoftoi Universiteti i Ri Bullgar. Në ekspozitë marrin pjesë me..

botuar më 23-12-10 9.30.PD

Fillon Panairi Jubilar Ndërkombëtar i Librit në Sofje

“Ne krijojmë histori. Ne po krijojmë një histori”, është motoja e Panairit të 50-të Ndërkombëtar të Librit në Sofje, i cili do të mbahet nga data 5 deri më 10 dhjetor në Pallatin Kombëtar të Kulturës. Në forumin e organizuar nga Shoqata “Libri..

botuar më 23-12-05 6.05.PD
Foto: predizvikatelstva.com

Rikthehet në kryeqytet festivali “Ditët e Sfidave”

Banorët dhe mysafirët e kryeqytetit do të mund të shikojnë një sërë filmash emocionues kushtuar aventurës, sporteve në natyrë, artit dhe muzikës. Në periudhën 5-7 dhjetor, kinemaja Lumiere pret edicionin e 18-të të festivalit të kryeqytetit për kinemanë..

botuar më 23-12-03 9.30.PD