Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 5 gushtin 2023

Mot me vapë në të gjithë vendin

Rodopet (Kanioni i ujëvarave, Smoljan)
Foto: Bozhidar Çollakov

Ditën e shtunë do të jetë me diell dhe e nxehtë. Temperaturat maksimale do të jenë ndërmjet 34° dhe 39°, më të ulëta përgjatë Detit të Zi, në Sofje rreth 34°. Në orët e mbrëmjes nën ndikimin e një fronti të ftohtë atmosferik që afrohet nga perëndimi do të fillojnë të zhvillohen vranësira, ndërsa natën e së shtunës duke u gdhirë e diela në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje afatshkurtra me shtrëngata. Do të ketë edhe breshër.

Gjatë ditës do të mbajë mot me diell dhe ngrohtë në zonat malore. Temperatura maksimale në lartësi 1200 m do të jetë rreth 30°, në 2000 m - rreth 22°. Natën e së shtunës duke u gdhirë e diela fillimisht në masivet e Bullgarisë Perëndimore dhe pas mesnate në Bullgarinë Qendrore do të ketë reshje afatshkurtra me shtrëngata.

Në Detin e Zi do të mbajë mot kryesisht me diell. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 27° dhe 29°, kurse uji i detit do të jetë 24°-26°.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria dhe Turqia do të mbrojnë së bashku hapësirën e tyre ajrore

Një memorandum midis Bullgarisë dhe Turqisë për operacionet e sigurisë ndërkufitare të hapësirës ajrore u nënshkrua në Ankara nga ministrat e mbrojtjes Todor Tagarev dhe Yasar Güler. Dokumenti përcakton të drejtat, përgjegjësitë dhe detyrimet e palëve,..

botuar më 24-02-22 10.11.PD
Maria Gabriel

Zëvendëskryeministrja Maria Gabriel hodhi poshtë kategorikisht propozimin e PP-DB për memorandumin e qeverisjes

Pas një takimi me ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e punëve të jashtme, Maria Gabriel, deklaroi në një konferencë në Ministrinë e Punëve të Jashtme se nuk do të nënshkruajë të ashtuquajturën “memorandum..

botuar më 24-02-21 8.42.MD

Parashikimi i motit për 22 shkurtin

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga minus 2 deri në 3°, minus 1° në Sofje. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell me vranësira të përkohshme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 12 dhe 17°, në..

botuar më 24-02-21 6.10.MD