Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 9 gushtin 2023

Mëngjesi do të jetë i freskët, por dita do të jetë me diell

Diga Studen Klladenec
Foto: Bozhidar Çollakov

Të mërkurën do të mbajë mot kryesisht me diell. Në mëngjes do të jetë i freskët, në disa lugina të Bullgarisë Perëndimore me temperatura minimale rreth 10°. Gjatë ditës temperaturat do të rriten dhe maksimalet do të lëvizin ndërmjet 25° dhe 30°, në Sofje rreth 26°.

Do të mbajë mot kryesisht me diell në zonat malore. Pas mesditës do të mbajë vranësira mbi masivet në Bullgarinë Perëndimore, por reshje pothuajse nuk do të ketë. Do të fryjë erë mesatare nga lindja-verilindja, në majat më të larta nga perëndimi-veriperëndimi. Temperaturat do të rriten lehtë dhe maksimumi në lartësi 1200 metra do të jetë rreth 21°, në 2000 metra rreth 13°.

Në Detin e Zi do të mbajë mot kryesisht me diell. Do të fryjë erë mesatare verilindore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 24 deri në 27 gradë. Temperatura e ujit të detit është 24°-26°, në veri të Kepit Kaliakra - rreth 21°.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria dhe Turqia do të mbrojnë së bashku hapësirën e tyre ajrore

Një memorandum midis Bullgarisë dhe Turqisë për operacionet e sigurisë ndërkufitare të hapësirës ajrore u nënshkrua në Ankara nga ministrat e mbrojtjes Todor Tagarev dhe Yasar Güler. Dokumenti përcakton të drejtat, përgjegjësitë dhe detyrimet e palëve,..

botuar më 24-02-22 10.11.PD
Maria Gabriel

Zëvendëskryeministrja Maria Gabriel hodhi poshtë kategorikisht propozimin e PP-DB për memorandumin e qeverisjes

Pas një takimi me ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e punëve të jashtme, Maria Gabriel, deklaroi në një konferencë në Ministrinë e Punëve të Jashtme se nuk do të nënshkruajë të ashtuquajturën “memorandum..

botuar më 24-02-21 8.42.MD

Parashikimi i motit për 22 shkurtin

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga minus 2 deri në 3°, minus 1° në Sofje. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell me vranësira të përkohshme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 12 dhe 17°, në..

botuar më 24-02-21 6.10.MD