Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 15 shtatorin 2023

Moti do të përkeqësohet

Foto: BGNES

Gjatë natës vranësira do të jetë e konsiderueshme, pothuajse pa reshje. Në Bullgarinë Lindore do të fryjë erë e dobët nga jugu. Temperaturat minimale do të jenë ndërmjet 15° dhe 20°, në Sofje rreth 15°.

Ditën e premte para mesditës do të ketë ulje të përkohshme të vranësirave në shumë zona deri në mot kryesisht me diell. Rreth mesditës do të fillojnë të depërtojnë re të dendura dhe deri në fund të ditës në shumë rajone do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Do të fryjë erë e dobët deri mesatare nga veriperëndimi, në Bullgarinë Juglindore era do të jetë kryesisht nga lindja. Temperaturat e ditës do të bien dhe maksimumi do të jetë kryesisht ndërmjet 26° dhe 31°, në Sofje rreth 26°.

Në male para mesditës do të mbizotërojë mot i vranët me vranësira të përkohshme. Pasdite në shumë zona do të ketë reshje shiu dhe bubullima. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare kryesisht jugperëndimore. Temperatura maksimale në lartësi 1200 metra do të jetë rreth 23°, në 2000 metra – rreth 15°.

Vranësirat mbi Detin e Zi do të jenë të ndryshueshme, më shpesh të theksuara, pasdite në disa vende me reshje shiu. Do të fryjë erë e dobët kryesisht juglindore. Temperaturat maksimale do të jenë 24°-27°. Temperatura e ujit të detit është 24°-25°.


Më shumë nga rubrika

Në Studion e Parë të BNR-së do të dëgjohet muzikë vokale е vjetër

Ansambli vokal Cantanti DAI MONTI VERDI do të interpretojë mbrëmjen e sotme në Studion e Parë të Radios Kombëtare Bullgare muzikë arkaike nga artistë franko-flamandë, spanjollë dhe sllavo-lindorë. Koncerti i tij “De este a oeste” ("Nga Lindja deri..

botuar më 23-12-06 6.05.PD

Parashikimi i motit për 6 dhjetorin

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga minus 1 deri në 4°, pak më të ulëta do të jenë në veriperëndim, në Sofje - deri në 2°. Gjatë ditës moti do të jetë me vranësira dhe me reshje shiu. Në Bullgarinë Veriperëndimore dhe në zonat malore..

botuar më 23-12-05 6.15.MD
Ylva Johansson

Komisionerja evropiane Ylva Johansson: Bullgaria dhe Rumania duhet të bëhen pjesë e Shengenit që në vitin 2023

"Nuk heq dorë nga synimi im që Bullgaria dhe Rumania të bëhen pjesë e Shengenit akoma këtë vit, tha komisionerja evropiane për punë të brendshme Ylva Johansson para takimit të sotëm të Këshillit të BE-së, njoftoi korrespondentja e BNR në Bruksel,..

botuar më 23-12-05 5.51.MD