Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Festivali i Tortës Garash në Ruse

Më 16 shtator, për të dytin vit radhazi, qytetarët e Ruses do të mund të marrin pjesë në festën e çokollatës – Festivali i Tortës Garash.

Të ftuarit e eventit do të kenë mundësinë të përjetojnë personalisht emocionin dhe të transferohen në atmosferën e kohës së Kosta Garashit – krijuesit të recetës së brumit me të njëjtin emër. Do të zhvillohen konkurset, gara, punëtori kuzhine dhe demonstrime për fëmijë dhe të rritur.

Festivali i Tortës së Garashit përkon me shfaqjet e klubeve sportive nga disa vende evropiane në kuadër të projektit “Sports for Green Deal”, i cili realizohet në kuadër të programit Erasmus+Sport. Në këtë drejtim, ngjarja do të mbledhë edhe më shumë vizitorë dhe do të bëhet një festë e dyfishtë për qytetin.

Komuna e Ruses kërkon që Festivali i Tortës së Garashit të bëhet një ngjarje e përvitshme dhe tematike për rajonin.

Përpiloi: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Sinodi i Shenjtë doli me pozitë për ceremoninë e hapjes së Lojërave Olimpike

Evropa e krishterë është e gjallë dhe përpjekjet për ta dekristianizuar dhe dehumanizuar nuk do të kenë sukses, thuhet në qëndrimin e Sinodit të Shenjtë të Kishës Ortodokse Bullgare në lidhje me hapjen e Olimpiadës në Paris. “E gjithë bota..

botuar më 24-07-30 4.22.MD

Nxënësit bullgarë fituan 4 medalje në Olimpiadën Ndërkombëtare të Kimisë

Nxënësit bullgarë fituan 4 medalje në Olimpiadën Ndërkombëtare të Kimisë në Arabinë Saudite, të mbajtur nga 21 deri më 30 korrik. Ata fituan një medalje ari, një bronzi dhe dy argjendi. Ari u fitua nga nxënësi i klasës së dymbëdhjetë, Viktor..

botuar më 24-07-30 9.23.PD

Nxënësit bullgarë fituan 9 medalje nga olimpiadat e fizikës në Iran dhe Gjeorgji

Nxënësit bullgarë fituan pesë medalje - një të argjendtë dhe katër të bronzta - në Olimpiadën Ndërkombëtare të Fizikës në qytetin Isfahan, Iran. Në garë morën pjesë 198 pjesëmarrës nga ekipe nga 46 vende. Medaljen e argjendtë e fitoi Bajan Geçev..