Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një dron me bombë u zbulua pranë bregut verior të Detit të Zi afër Tjulenovos

| rinovuar më 23-09-18 12.16.MD
Foto: programi Horizont, BNR

Një dron u zbulua në shkëmbinjtë afër fshatit Tjulenovo.  Ai u gjet në breg të detit nga fshatarët. Ata bënë kallëzim më 17 shtator, pas orës 21:00 në numrin e urgjencës 112. Më pas, policia e rrethoi zonën. 

Nuk është e qartë se si pajisja është gjendur në breg - nëse ka rënë nga ajri apo është hedhur nga rryma. Ajo mund të jetë larguar nga veprimet luftarake në Ukrainë.

Një ekip detar ushtarak neutralizoi municionin me një shpërthim të kontrolluar në vend. Kryetari i komunës së Shabllës, Marijan Zheçev, u bëri thirrje institucioneve shtetërore që të organizojnë monitorime më të shpeshta për zbulimin me kohë të objekteve të tilla.

Një minë u asgjësua 200 metra larg bregut përballë fshatit Tjulenovo


Më shumë nga rubrika

Kryeministri Nikollaj Denkov

Kryeministri Nikollaj Denkov: Në ditën festive duhet të bashkohemi

“Sot është një ditë kur duhet të bashkohemi dhe të flasim vetëm për atë që na bashkon. Nuk është ditë për sulme, por për festë”, u tha kryeministri Nikollaj Denkov gazetarëve pas ceremonisë së ngritjes së flamurit kombëtar përpara Monumentit të..

botuar më 24-03-03 2.56.MD
Presidenti Rumen Radev

Presidenti Radev para qytetarëve të mbledhur në Shipka: Të bashkuar, ju mbrojtët festën tonë kombëtare nga cenimi

“Jam krenar që shoh kaq shumë bullgarë patriotë në majën Shipka në ditën e festës sonë kombëtare. Këtu bëma e vullnetarëve tanë, të cilët qëndruan krah për krah me ushtarët e ushtrisë së perandorit rus Aleksandër II, hapi rrugën për lirinë e..

botuar më 24-03-03 1.59.MD

Festimet e festës kombëtare nisën nga qyteti i Kazanllëkut

“Dita e tretë e marsit është dita kur Bullgaria u çlirua, mori sovranitetin e saj kombëtar dhe qëndroi me krenari në hartën e Evropës si një vend i barabartë me vendet e tjera evropiane. Përshëndetje heronjve, rroftë Bullgaria!”. Kështu..

botuar më 24-03-03 9.42.PD