Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti bëri thirrje për aktivizimin e politikës së Shengenit ndaj Austrisë

Rumen Radev
Foto: BTA

Për të hyrë në Shengen, duhet të sigurojmë opinionin shoqëror në Austri, dhe jo vetëm politikanët, se Bullgaria është një anëtare e besueshme e BE-së, i ruan mirë kufijtë e saj dhe e meriton të jetë pjesë e kësaj hapësire, tha presidenti Rumen Radev në selinë e OKB-së. Para kësaj, në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme, Radev bisedoi me kolegun e tij austriak Aleksandër Van der Belen.

Presidenti kujtoi se brenda gjysmë viti ai vizitoi Austrinë dy herë me ftesë të kancelarit Karl Nehamer dhe presidentit Van der Belen, për të prezantuar qëndrimet e tij, përveç para politikanëve, edhe para shoqërisë, medias, diplomatëve dhe përfaqësuesve të akademisë. “Prandaj, e inkurajoj kryeministrin Denkov që sa më parë të vizitojë Austrinë dhe ta ftojë kancelarin Karl Nehamer, ashtu siç e ftova unë dhe shkuam së bashku në kufi”, tha Radev.


Më shumë nga rubrika

Presioni i emigrantëve në kufirin bullgaro-turk është nën kontroll

Një rënie prej afro 80% e numrit të shtetasve që kanë bërë provë të kalojnë ilegalisht kufirin bullgaro-turk është regjistruar këtë vit krahasuar me vitin e kaluar. Kjo u bë e qartë gjatë vizitës në Bullgari të Hans Leijtens, drejtor ekzekutiv i..

botuar më 24-02-29 4.46.MD

Biznesmeni në arrest shtëpie Vasill Bozhkov me një projekt të ri politik

Biznesmeni Vasill Bozhkov, i cili aktualisht është në arrest shtëpiak për akuza të shumta, duke përfshirë taksat e papaguara nga biznesi i lojërave të fatit që kapin vlerën e gjysmë miliardë levave, njoftoi krijimin e një projekti të ri politik -..

botuar më 24-02-29 3.23.MD

Bullgaria nuk do të dërgojë trupa në Ukrainë apo Moldavi

Bullgaria kurrë nuk ka diskutuar dhe nuk ka ndërmend të dërgojë ushtri bullgare në Ukrainë, tha kryeministri Nikollaj Denkov në përgjigje të një pyetjeje parlamentare. Ai mohoi se po mendohet dërgimi i personelit ushtarak në Moldavi dhe kujtoi se kjo..

botuar më 24-02-29 11.39.PD