Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti bëri thirrje për aktivizimin e politikës së Shengenit ndaj Austrisë

Rumen Radev
Foto: BTA

Për të hyrë në Shengen, duhet të sigurojmë opinionin shoqëror në Austri, dhe jo vetëm politikanët, se Bullgaria është një anëtare e besueshme e BE-së, i ruan mirë kufijtë e saj dhe e meriton të jetë pjesë e kësaj hapësire, tha presidenti Rumen Radev në selinë e OKB-së. Para kësaj, në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme, Radev bisedoi me kolegun e tij austriak Aleksandër Van der Belen.

Presidenti kujtoi se brenda gjysmë viti ai vizitoi Austrinë dy herë me ftesë të kancelarit Karl Nehamer dhe presidentit Van der Belen, për të prezantuar qëndrimet e tij, përveç para politikanëve, edhe para shoqërisë, medias, diplomatëve dhe përfaqësuesve të akademisë. “Prandaj, e inkurajoj kryeministrin Denkov që sa më parë të vizitojë Austrinë dhe ta ftojë kancelarin Karl Nehamer, ashtu siç e ftova unë dhe shkuam së bashku në kufi”, tha Radev.


Më shumë nga rubrika

Bojko Borisov

Marrëveshja e koalicionit e GERB do të përmbajë një pjesë të madhe të kushteve të PP-DB

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, tha se marrëveshja e koalicionit, të cilën partia po e përgatit, tashmë është hartuar. Sipas Borisov, një pjesë thelbësore e memorandumit të propozuar nga "Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike" (PP-DB)..

botuar më 24-03-01 11.02.PD

Parashikimi i motit për 1 marsin 2024

Të premten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10°. në Sofje 6°. Në shumë rajone të Bullgarisë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, në malet mbi 1800 metra borë. Në shumicën e zonave reshjet do të jenë të..

botuar më 24-02-29 7.30.MD

Presioni i emigrantëve në kufirin bullgaro-turk është nën kontroll

Një rënie prej afro 80% e numrit të shtetasve që kanë bërë provë të kalojnë ilegalisht kufirin bullgaro-turk është regjistruar këtë vit krahasuar me vitin e kaluar. Kjo u bë e qartë gjatë vizitës në Bullgari të Hans Leijtens, drejtor ekzekutiv i..

botuar më 24-02-29 4.46.MD