Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shoqata e Prodhuesve Bujqësorë është e pakënaqur me memorandumin

Foto: Shoqata e Prodhuesve Bujqësorë

Shoqata e Prodhuesve Bujqësorë në Bullgari doli me qëndrimin se memorandumi i nënshkruar me qeverinë nuk e plotëson krejtësisht kërkesën e fermerëve protestues për mbrojtjen e prodhimit bujqësor bullgar.

Kufizimi i importeve vetëm të lulediellit është një hap në drejtimin e duhur, por nuk mjafton”, shkruan organizata në një letër të hapur. Sipas saj, në këtë fazë nuk ka asnjë garanci që mekanizmi i propozuar me kuota për importin e mallrave nga Ukraina do të funksionojë dhe aq më tepër se do të respektohet. E vetmja zgjidhje e sigurt është ndalimi i plotë i importit të frutave dhe perimeve, mishit, qumështit dhe mjaltit nga Ukraina, thekson Shoqata e Prodhuesve Bujqësorë.

Më shumë nga rubrika

Dubravka Handanoviç

Lidhja e re ndërsistemore e gazit Bullgari-Serbi vihet në punë testuese

Kanë përfunduar të gjitha aktivitetet në lidhjen ndërsistemore të gazit midis Bullgarisë dhe Serbisë. Kjo do të lejojë një furnizim më të sigurt dhe më të qëndrueshëm të gazit nga burime të ndryshme, kryesisht nga Azerbajxhani, tha ministrja serbe..

botuar më 23-12-04 10.52.PD

Çdo i treti bullgar e përkufizon veten si evropian

Identiteti bashkëkohor i bullgarëve është i natyrës hibride dhe ndërthur elemente të identitetit kombëtar, mbikombëtar, etnik dhe lokal. Këtë e tregon një studim përfaqësues kombëtar i shkencëtarëve të Akademisë Bullgare të Shkencave, i realizuar..

botuar më 23-12-04 6.05.PD

Hapet forumi i karrierës “Bulgaria Wants You”

Forumi më i madh i karrierës për bullgarët brenda dhe jashtë vendit - "Karriera dhe jeta - pse në Bullgari?" do të hapet sot, 2 dhjetor, në Varna nga kryetari i bashkisë së qytetit, Bllagomir Kocev. Veprimtaria, e cila është pjesë e platformës për..

botuar më 23-12-02 6.10.PD