Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Festivali i djathrave të shtëpisë në fshatin Çerni Vit

Fshati Çerni Vit në Ballkanin Trojan po përgatitet të mirëpresë këtë fundjavë qindra të ftuar nga vendi dhe jashtë. Më 23 shtator, fshati do të presë sërish festivalin tradicional të djathrave të shtëpisë. Do të prezantohen produkte të qumështit nga rajone të ndryshme të Bullgarisë, bukë shtëpie, mjaltë, verë dhe kripë bullgare.Organizatorët kanë planifikuar gjithashtu demonstrime për prodhimin e djathit dhe një prezantim në lidhje me bakteret që ndodhen në majanë e bukës. Festivali i kuzhinës është një rast i mrekullueshëm për të provuar djathërat tradicionalë vendas në kombinim me verërat vendase.Emblema e Çerni Vit, e cila tërheq turistët dhe e bën të njohur Bullgarinë në ekspozitat botërore të kuzhinës, është djathi i famshëm me myk të gjelbër, i cili prodhohet vetëm në këtë fshat. Në të kaluarën, vendasit e përgatisnin djathin e tyre në enë druri. Kur djathi vendoset në shëllirë, myku i rokforit rritet mbi të. Pasi bëhet gati vendoset në një dërrasë druri. Tradicionalisht në Çerni Vit djathi bëhet vetëm nga qumështi i deleve dhe i dhisë, pohon Cvetan Dimitrov – prodhues i delikatesës unike bullgare.
Më shumë për djathin me myk të gjelbër mund të mësoni nga materiali i Radio Bullgarisë: Djathi me myk të gjelbër është një thesar kulinar nga fshati Çerni Vit - SHOQËRI (bnr.bg)

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Kostandina Bello

Foto: Facebook / Празник на домашните сирена - Черни Вит

Më shumë nga rubrika

Nadezhda Stojçeva

Nadezhda Stojçeva: Ligjvënësi dhe të gjithë ne kemi borxh të madh sa i përket përdhunimit

Lufta kundër dhunës ndaj grave vazhdon të jetë një temë kryesore për të gjitha institucionet evropiane, të cilat përveç valëvitjes së flamujve me ngjyrë portokalli në shenjë mbështetjeje, kërkuan edhe avancimin e legjislacionit për këtë temë në Evropë...

botuar më 23-11-29 2.25.MD
Foto: Instituti Francez në Bullgari

Shkatërrimet diskrete të korrupsionit

Në Bullgari ka ligje, paketa e ligjeve është në dispozicion, por nuk zbatohet - ky është konstatimi i Bernar Vatie, kryetar i Odës së Avokatëve të Parisit. Unioni Ndërkombëtar i Odave të Avokatëve me traditë të Përbashkët Juridike /CIB/, i kryesuar..

botuar më 23-11-29 7.30.PD
Foto: faqja në Facebook e M. Selimit

Milena Selimi e do Bullgarinë dhe përkthen shkrimtarin Georgi Gospodinov

Shkrimtarja, përkthyesja dhe figura publike shqiptare Milena Selimi, e cila nga qershori i vitit 2023 është përfaqësuese e bullgarëve në Komitetin për Pakicat Kombëtare në Republikën e Shqipërisë, rrjedh nga familja e një bullgareje dhe një shqiptari. Që..

botuar më 23-11-28 2.05.MD