Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbushen 120 vjet nga lindja e shpikësit të kompjuterit të parë elektronik

Xhon Atanasov dhe një kopje e kompjuterit elektronik të Atanasov-Berry
Foto: arkiv

Krijuesi i kompjuterit të parë elektronik me memorie rigjeneruese është shpikësi i famshëm me origjinë Bullgare Xhon Vinsent Atanasof (John Vincent Atanasoff). Ai lindi më 4 tetor të vitit 1903, pranë Hamilton, Nju Jork.

Babai i tij, Ivan Atanasov, është një emigrant bullgar, i lindur në fshatin Bojaxhik, rajoni i qytetit Jamboll. Më 1876, në kulmin e Kryengritjes së Prillit, i vdiqën prindërit dhe në vitin 1889, në moshën 13-vjeçare, Ivani së bashku me dajën e tij emigruan në Amerikë.

Që në moshë të re, Xhon ishte i interesuar për parimet matematikore dhe logaritmet. Më vonë ai u vlerësua si shpikësi i kompjuterit. Më shumë informacion mbi temën mund të gjeni këtu https://jva.cs.iastate.edu/

Që nga viti 2003 këtë ditë presidenti i Bullgarisë ua dorëzon çmimin me emrin e Xhon Atanasof studiuesve të rinj bullgarë që u dalluan në fushën e shkencave kompjuterike në shkallë botërore.


Më shumë nga rubrika

Nënkryetari i një bashkie shqiptare kërkon një jetë më të mirë për bullgarët në Shqipëri

Agron Nuredinaj prej disa muajsh është pjesë e administratës së re bashkiake të qytetit të Kukësit në veri të Shqipërisë. Qendra bashkiake është përgjegjëse edhe për fshatrat në rajonin e Gorës, ku një popullsi me origjinë bullgare dhe me vetëdije..

botuar më 24-02-03 7.30.PD
Çavdar Arnaudov

Çavdar Arnaudov: Në Radio Bullgaria, pata fatin të punoja me përkthyesit më të mirë nga dhe në frëngjisht

Radio Bullgaria në formën e saj origjinale u shfaq një vit e një muaj pas krijimit të Radios Bullgare, në atë kohë Radio Sofja. Radio Bullgaria që në fillimet e saj paraqet një imazh të ndryshëm dhe autentik të vendit tonë dhe në këtë rol të rëndësishëm..

botuar më 24-01-25 7.30.PD

Ellzhana Popova: "Në kinemanë italiane ekziston ende një imazh klishe i grave të Evropës Lindore"

Ajo është një nga aktoret bullgare më të fotografuara në vitet 80 të shekullit të 20-të. Ajo ishte gjithashtu pjesë e trupës së Teatrit Kombëtar në Sofje me një prani të dukshme skenike. Ellzhana Popova është një legjendë për një brez të tërë bullgarësh...

botuar më 24-01-22 7.25.PD