Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Për shkak të luftës në Izrael, Sofja përsëri pret një turne tenisi ATP

| rinovuar më 23-10-12 1.17.MD
Foto: ATP Cup

Në më pak se një muaj, Sofja do të presë sërish një turne nga seria ATP 250. Për shkak të luftës në Izrael, Bullgaria do të jetë mikpritëse e garës, e cila ishte menduar të mbahej në Tel Aviv nga 5-11 nëntor. Sipas burimeve në Spanjë, Sofja dhe Gijón konkurruan për të zëvendësuar Tel Avivin. Oferta bullgare ishte më e mirë dhe fitoi. “El Comercio” pohon se Sofja ka ofruar 325 mijë euro më shumë se qyteti spanjoll. Turneu do të mbahet në Arena Sofja, raporton BGNES.


Gara në Sofje dhe ajo në Metz të Francës janë të fundit para finales së ATP-së. Pra, nëse ndonjë nga lojtarët më të mirë të tenisit ka nevojë për pikë për të gjetur një vend në top 8, ka një shans për t'i fituar ato në Sofje ose në Metz.

Sot në mëngjes, Federata Bullgare e Tenisit shprehu shqetësimin se për shkak të angazhimit të sallës Arena Sofja në lidhje me raundin e dytë të zgjedhjeve për kryetar bashkie në Sofje, organizimi i turneut të tenisit nga seria ATP 250 mund të vihet në rrezik.

Më shumë nga rubrika