Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sot është dita e reflektimit para raundit të dytë të zgjedhjeve lokale në Bullgari

Foto: BGNES

Sot, 4 nëntori, është ditë për reflektim në Bullgari para raundit të dytë të zgjedhjeve lokale. Ndalimi i agjitacionit politik dhe publikimi i rezultateve të mundshme sipas sondazheve është ndaluar deri në fund të ditës së zgjedhjeve të dielën. Autoritetet vendore kanë të drejtën të ndalojë shitjen e alkoolit në territorin e bashkisë së tyre.


Më 5 nëntor do të votojmë vetëm për kryetar bashkie, kryetar rajoni, ose kryetar komune. Zgjedhjet do të mbahen në vendbanimet ku më 29 tetor asnjë nga kandidatët nuk arriti të fitojë më shumë se 50% të votave të hedhura. Dita e zgjedhjeve të dielën do të fillojë në orën 07:00 dhe do të përfundojë në orën 20:00. Në rast të radhëve para seksioneve, koha e votimit mund të shtyhet nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve deri në orën 21.00.


Nëse nuk ka befasime, nesër për herë të parë në zgjedhjet vendore do të kemi votim të përzier - me fletëvotime prej letre dhe me makineri, pasi një skandal bëri që kjo skemë të rrëzohet në raundin e parë. Do të ketë votim në më shumë se 7250 seksione, në 5900 prej tyre – edhe me makineri.

Foto: BGNES, BTA

Përpiloi: Miglena Ivanova

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Pikturat digjitale të një gruaje bullgare u ulën 384 000 km larg Tokës

Dy piktura digjitale të artistes bullgare Sillvija Stratieva zbarkuan në Hënë, të transportuara nga anija kozmike “Odiseu”. Ato janë pjesë e projektit “Kodi i Hënës”, tha ajo për Faktor.bg. Anija kozmike “Odiseu”, e ndërtuar dhe e operuar nga..

botuar më 24-02-23 12.41.MD

Një seri e re dokumentare për luftën në Ukrainë me premierë në Sofje

Lufta në Ukrainë, e cila filloi me pushtimin rus më 24 shkurt 2022, po vazhdon prej dy vitesh. Sipas të dhënave nga Komisariati i Lartë i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, në fund të vitit 2023, numri i civilëve të vrarë në Ukrainë..

botuar më 24-02-23 5.25.PD

Në fokusin e Evropës - përvjetori i luftës në Ukrainë, NATO dhe sfidat dhe të panjohurat e reja pas fjalimit të Trump

Në prag të përvjetorit të dytë të luftës midis Rusisë dhe Ukrainës, si dhe në vitin e një numri zgjedhjesh kyçe për të ardhmen e botës - për presidentin amerikan dhe për një përbërje të re të institucioneve evropiane, si dhe në vitin e përvjetorit të..

botuar më 24-02-21 8.40.PD