Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 17 nëntorin 2023

Mot me reshje

Foto: Radio Vidin

Të premten temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 2° dhe 7°, në Sofje - 2°. Gjatë ditës para mesditës do të mbajë mot me diell me vranësira të shpërndara. Pas mesditës do të fillojë të bjerë shi nga perëndimi. Në disa rajone të Bullgarisë Perëndimore dhe në zonat malore sasitë do të jenë të konsiderueshme. Temperaturat maksimale do të jenë 17-19°, në kryeqytet – 15°.

Do të mbajë mot kryesisht me diell përgjatë bregdetit të Detit të Zi me erë të fortë jugore. Temperaturat e ajrit do të jenë 14-16°. Uji i detit është nga 10° në veri deri në 16° në jug.

Do të ketë diell mbi male deri në mesditë. Pas mesditës do të ketë reshje shiu mbi masivet perëndimor, mbi 2000 m mbi nivelin e detit do të bjerë borë. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 10°, në 2000 m deri në 4°.

Ditën e shtunë do të fryjë erë e fortë nga veriperëndimi. Do të jetë me vranësira dhe me shi. Temperaturat ditore do të jenë nga 1-2° në Bullgarinë Perëndimore deri në 9-10° në bregdetin e Detit të Zi.


Më shumë nga rubrika

Svetllana Tihanovska

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, është për vizitë në Bullgari

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, e cila jeton në mërgim, është për vizitë në vendin tonë. Në një intervistë për BNR, ajo tha se dëshiron që populli bullgar të dijë për luftën e bjellorusëve kundër regjimit të presidentit Aleksandër..

botuar më 24-03-05 2.49.MD
Veselin Mitov

Mbyllja e termocentraleve do të lërë pa punë 120 000 persona

120 000 persona të punësuar në prodhimin e energjisë elektrike nga qymyri janë në rrezik të humbasin punën dhe të emigrojnë, kanë paralajmëruar ekspertët e Konfederatës së Punës “Podkrepa”. Me rastin e Marrëveshjes së Gjelbër, sindikalistët..

botuar më 24-03-05 10.34.PD
Portret i Vasill Levskit nga viti 1987, piktore: Ruska Marinova

Koncert bamirësie për ndërtimin e një monumenti të Vasill Levskit në Burgas

Sot, 4 mars, në qytetin e Burgasit do të mbahet një koncert bamirësie me qëllim ndërtimin e monumentit të Vasill Levskit . Koncerti organizohet nga fondacioni "Bullgarët krenarë", i cili ka marrë përsipër ngritjen e monumentit të heroit kombëtar..

botuar më 24-03-04 6.50.PD