Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Konkurrent" mbledh hitet rock dhe këngët e reja në albumin e tyre të dhjetë "Në rrugën e vështirë"

Foto: FB / konkurentband

Është gati albumi i dhjetë jubilar i rock-grupit "Konkurrent", i titulluar "Në rrugën e vështirë". Disku përmban 11 versione të incizuara në studio dhe 3 performanca "live" bonus të këngëve ikonike të grupit: "Jepmë kohë", "Mama" dhe "Ëndrra e plotësuar".

"Në rrugën e vështirë" mbledh këngët më të fundit të grupit.

Pse e kanë quajtur albumin e tyre “Në rrugën e vështirë”, na shpjegon vokalisti i grupit Emill Ançev:

"Kjo është historia jonë - "Në rrugën e vështirë", sepse rruga nuk është gjithmonë e mbushur me trëndafila. Ne donim që ky album përvjetor të ishte i veçantë për grupin, kështu që kemi mbledhur këngët tona më të fundit dhe këngët ikonike. Presim me padurim që edhe publiku ynë t’i dëgjojë, sepse reagimi i tyre është ajo gjë që na emocionon më shumë!”


Publiku do të mund t'i dëgjojë këngët nga albumi në një koncert-promovim më 24 nëntor në Dimitrovgrad (Bullgari Jugore), ndërsa disku do të dalë të nesërmen - më 25 nëntor.

Dëgjoni si tingëllon hiti i “Konkurrentit”: “Jepmë kohë”, në një performancë të përbashkët me Orkestrën Simfonike të BNR-së:

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Vesella Mançeva

Foto: FB / konkurentband

Më shumë nga rubrika

Me një koncert të këngëtares Mimi Ivanova fillon Java e Kulturës Bullgare në Australi

Me një koncert të këngëtares bullgare Mimi Ivanova më 27 shkurt fillon Java e Kulturës Bullgare në Australi. Me një sërë ngjarjesh kulturore dhe argëtuese komuniteti bullgar në këtë vend të largët do të shënojë Festën Kombëtare të Bullgarisë - 3..

botuar më 24-02-27 8.10.PD

“Ngadalëso” ... sot është Dita e Shpejtësisë së Ngadaltë

Sot po festojmë një ngjarje kurioze - Ditën Ndërkombëtare të Shpejtësisë së Ngadaltë, e njohur edhe si Festa e Qetësisë. Lëvizja sociale e quajtur Slow Life (Jeta e Ngadaltë) lindi në vitin 1986. Sot, në më shumë se 90 qytete në shtete të..

botuar më 24-02-26 6.35.PD

Drejtimet në albumin debutues të autores së talentuar Kalina Andreeva

Kalina Andreeva është pak më shumë se 20 vjeç, por tashmë është e njohur si kontrabasiste e talentuar, këngëtare dhe autore muzike. Ajo krijoi kompozimin e saj të parë në moshën 4-5 vjeç duke shpikur një melodi, të cilën babai i saj e harmonizoi..

botuar më 24-02-23 8.35.PD