Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për fundjavën

Kod portokalli dhe i kuq për të gjithë vendin, reshje të dendura shiu dhe bore po vijnë

Foto: BGNES

Të shtunën mbrëma pas mesnate do të bjerë shi mbi Bullgarinë Perëndimore. Paradite në Paraballkanin Perëndimor reshjet e shiut do të kalojnë në borë. Pas drekës bora do të përfshijë edhe pjesën qendrore të vendit. Do të fryjë erë e stuhishme në drejtim të verilindjes, ku rrezikohet për stuhi. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 8 deri në 13°, në veriperëndim të Bullgarisë dhe në Sofje 2-3°. Temperaturat maksimale do të jenë nga 0° në perëndim deri në 16° në jugperëndim.

Do të jetë me vranësira, me erë dhe me reshje të konsiderueshme përgjatë Detit të Zi. Temperaturat e ajrit do të jenë nga 9 deri në 16°. Uji i detit është 9-11°. Eksitimi i detit do të jetë 3-4 ballë.

Në zonat malore do të mbajë mot i vranët me erëra të stuhishme dhe reshje të konsiderueshme kryesisht bore. Në qafa do të ketë stuhi dhe reshje dëbore. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 3°, në 2000 m deri në minus 1°.

Do të vazhdojë të fryjë erë e fuqishme edhe të dielën. Reshjet nga perëndimi në lindje gradualisht do të ndalen. Temperaturat do të bien.

Më shumë nga rubrika

Rreth gjysma e bullgarëve nuk presin që lufta në Ukrainë të përfundojë së shpejti

Dy vjet pas fillimit të luftës në Ukrainë, 30.7% e bashkatdhetarëve tanë presin që lufta të përfundojë deri në fund të vitit dhe 49.9% nuk ​​presin që ajo të përfundojë. Këtë e tregojnë të dhënat e një sondazhi të “Gallup International” për..

botuar më 24-02-24 12.35.MD

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

botuar më 24-02-24 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 4 dhe 9°, në Sofje dhe në lugina 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell mbi Bullgarinë Perëndimore, por vranësirat nga perëndimi do të rriten deri në të konsiderueshme,..

botuar më 24-02-23 6.15.MD