Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 28 nëntorin

Pritet rritje e temperaturave

Foto: BTA

Gjatë natës, vranësirat nga perëndimi do të shtohen dhe do të trashohen, ndërsa paradite do të ketë borë vende-vende në rajonet perëndimore. Do të krijohet mjegull në disa vende në ultësira dhe gropa. Temperaturat minimale do të jenë në mes minus 4° dhe 1°, në Sofje - rreth minus 3°. Të martën do të mbajë mot kryesisht i vranët me reshje shiu, para mesditës në Bullgarinë Perëndimore - prej bore. Do të fryjë erë nga drejtimi jug-jugperëndimor, në shumicën e vendeve mesatare, në zonat lindore dhe në veri të maleve e fortë dhe përkohësisht me stuhi. Bashkë me të do të transferohet ajër i ngrohtë. Temperaturat e ditës do të rriten dhe maksimalet do të jenë nga 3°-4°, në fusha dhe lugina, deri në 13°-14° në disa vende në Bullgarinë Juglindore dhe në Paraballkanin Qendror, në Sofje rreth 5°.

Mbi malet do të mbajë vranësira me reshje bore, më të konsiderueshme në masivët e Bullgarisë Jugperëndimore. Në mbrëmje do të fryjë erë e fortë nga jug-jugperëndimi dhe temperaturat do të rriten. Temperatura maksimale në një lartësi prej 1200 m do të jetë rreth 5°, në 2000 m - rreth minus 2°.

Në Detin e Zi do të mbajë mot kryesisht i vranët dhe me erë. Do të fryjë erë e fortë nga jug-jugperëndimi. Në disa vende do të ketë reshje shiu, kryesisht pasdite. Temperaturat do të rriten dhe maksimalet do të arrijnë në 11°-13°. Eksitimi i detit do të rritet dhe do të jetë 3-4 ballë, në mbrëmje në veri të Kepit Kaliakra do të arrijë në 5 ballë. 

Më shumë nga rubrika

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

botuar më 24-02-24 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 4 dhe 9°, në Sofje dhe në lugina 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell mbi Bullgarinë Perëndimore, por vranësirat nga perëndimi do të rriten deri në të konsiderueshme,..

botuar më 24-02-23 6.15.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Koalicioni jo-qeverisës filloi të flasë për negociata

Pasi ministrja e jashtme Maria Gabriel dhe kryeministri Nikollaj Denkov i diskutojnë raportet për aktivitetet e qeverisë në muajt e fundit, PP-DB dhe GERB-SDS do të ulen në tryezën e bisedimeve. Para gazetarëve në parlament, kryeministri Nikollaj..

botuar më 24-02-23 4.26.MD