Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Çmimet "Për gratë në shkencë" u dhanë për herë të shtatë

Foto: BTA

Tre bullgare të talentuara u nderuan me çmimin "Për gratë në shkencë". Në ceremoni, nënpresidentja Ilijana Jotova tha se gratë e mbajnë kodin e jetës thellë brenda vetes. Prof. Genka Petrova, zëvendësministre e arsimit tha se nëse shpirtin e strehon në shkencë, ajo bëhet fati yt dhe mund t'i përkushtohesh plotësisht asaj.

Fituesit janë Rosica Kokotanekova për projektin e saj "Evoluimi i bërthamave të kometës dhe përgatitja për një mision hapësinor". Nikoleta Kirçeva u shpërblye për projektin “Zhvillimi i terapisë alternative me antibiotikë me theks në metalet me veprim antibakterial”. Rosica Paunova është fituesja e tretë për projektin "Studimi i formave negative të skizofrenisë: Markues për vlerësimin e rrezikut dhe prognozën e ecurisë dhe rezultatit të sëmundjes".

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 27 shkurtin

Temperaturat minimale të ditës së martë në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 3 dhe 8°, në Sofje - 5°. Para mesditës në ultësira dhe lugina do të ketë vranësira të ulëta, ose mjegull. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell në pjesën më të..

botuar më 24-02-26 7.20.MD

Takim i kryeministrit bullgar me presidentin ukrainas

Në një takim në Kiev, kryeministri Nikollaj Denkov dhe presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski diskutuan bashkëpunimin në fushën e energjetikës dhe mbrojtjes. Zelenski falënderoi Bullgarinë për mbështetjen dhe theksoi se vendi i tij është i..

botuar më 24-02-26 4.41.MD

Një delegacion qeveritar i kryesuar nga kryeministri është për vizitë në Ukrainë

Kryeministri Nikollaj Denkov dhe një delegacion bullgar mbërritën në Ukrainë, njoftoi shërbimi për shtyp i qeverisë. Denkov do t'u theksojë mikpritësve se Sofja do të vazhdojë të mbrojë pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të..

botuar më 24-02-26 9.47.PD