Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisionerja evropiane Ylva Johansson: Bullgaria dhe Rumania duhet të bëhen pjesë e Shengenit që në vitin 2023

Ylva Johansson
Foto: EPA/BGNES

"Nuk heq dorë nga synimi im që Bullgaria dhe Rumania të bëhen pjesë e Shengenit akoma këtë vit, tha komisionerja evropiane për punë të brendshme Ylva Johansson para takimit të sotëm të Këshillit të BE-së, njoftoi korrespondentja e BNR në Bruksel, Angelina Piskova. Nuk pritet të votohet për një vendim për anëtarësimin e dy vendeve, por vetëm një debat për përgatitjen e tyre. Komisionerja evropiane kujtoi "misionin e suksesshëm të konstatimit të fakteve në Bullgari" dhe siguroi se do të tregojë se sa të përgatitura janë Bullgaria dhe Rumania."

“Ne do të vazhdojmë të komentojmë dhe mbledhim të gjitha vlerësimet, do të konstatojmë progresin e të dy vendeve dhe nevojën për të gjeneruar një Evropë më të fortë. Nuk ka dyshim se kjo do të ndodhë kur të arrijmë të përfundojmë integrimin e Rumanisë dhe Bullgarisë në zonën Shengen”, tha ministri i brendshëm spanjoll Fernando Grande-Marlaska.

Më shumë nga rubrika

Rreth gjysma e bullgarëve nuk presin që lufta në Ukrainë të përfundojë së shpejti

Dy vjet pas fillimit të luftës në Ukrainë, 30.7% e bashkatdhetarëve tanë presin që lufta të përfundojë deri në fund të vitit dhe 49.9% nuk ​​presin që ajo të përfundojë. Këtë e tregojnë të dhënat e një sondazhi të “Gallup International” për..

botuar më 24-02-24 12.35.MD

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

botuar më 24-02-24 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 4 dhe 9°, në Sofje dhe në lugina 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell mbi Bullgarinë Perëndimore, por vranësirat nga perëndimi do të rriten deri në të konsiderueshme,..

botuar më 24-02-23 6.15.MD