Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Legjendat e muzikës rock nga grupi “Signall” festojnë 45 vjetorin e tyre me një koncert në Pallatrin Kombëtar të Kulturës

Foto: FB / Signal rock band

"Ndoshta ishte rastësisht që kalova - ndoshta, ndoshta..."

Këto janë vargjet e para të Nadezhda Zaharievës nga kënga “Ndoshta” e grupit legjendar “Signall”. Jo rastësisht ata kanë 45 vite në skenën e muzikës vendase dhe këtë do ta shënojnë me një koncert të titulluar “Signall – 45 vjet rock”. Më 7 dhjetor, në sallën Nr. 1 të Pallatit Kombëtar të Kulturës /NDK/, pranë Jordan Karaxhovit, Aleksandër Marinovskit, Vladimir Zaharievit dhe Georgi Janakievit, në skenë do të jetë Filarmonia Ruse me dirigjent Dimitër Kosev.

Një vitin 1979 doli në tregun muzikor albumi i tyre i parë "Kryqëzimi i përjetshëm". Albumi i parë i dyfishtë rock në historinë e muzikës bullgare ishte i tyre - "Stuntmen" i vitit 1981. Për këto 45 vjet ata kanë realizuar mijëra koncerte, shumë prej tyre jashtë Bullgarisë. Ata kanë nxjerrë pothuajse 20 albume, më shumë se gjysma e të cilave janë albume në studio.

Pyetjes se si i sheh këta 45 vjet me grupin dhe çfarë do t’i urojnë vetes për 45 vjeç, Jordan Karaxhiv iu përgjigj:


"Ata kaluan si një frymë. Sepse falë audiencës sonë kemi jetuar për 45 vjet. Gjithmonë kam deklaruar respektin tim të madh ndaj publikut tonë! Sa për 45 vitet e ardhshme, dua t'u uroj shumë  shëndet fansave tanë, që të jemi edhe ne kaq vite në tokë!”


Më 7 dhjetor, muzikantët nga “Signall” do të kombinojnë energjinë rock me tingullin klasik. Publiku do të mund të dëgjojë hitet e tyre emocionuese “Lamtumirë”, “Ndoshta”, “Më mungon” e shumë të tjera. Ndër to është edhe "Të dashuroj" me muzikë të Georgi Kostov dhe poezi të poetit Ljubomir Levçev. Aranzhimenti është i grupit.

Foto: FB / Signal rock band

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Drejtimet në albumin debutues të autores së talentuar Kalina Andreeva

Kalina Andreeva është pak më shumë se 20 vjeç, por tashmë është e njohur si kontrabasiste e talentuar, këngëtare dhe autore muzike. Ajo krijoi kompozimin e saj të parë në moshën 4-5 vjeç duke shpikur një melodi, të cilën babai i saj e harmonizoi..

botuar më 24-02-23 8.35.PD

Këngët e Kiçka Savovës “marrin jetë” në një turne virtual kombëtar

Më 22 shkurt shënohet 90-vjetori i lindjes së Kiçka Savovës – një prej këngëtareve më të rëndësishme të krahinës folklorike trake. Të gjithë ata që e njohën gjatë jetës së saj mbajnë në zemrat e tyre kujtimin e një personi të talentuar, vërtet të mirë..

botuar më 24-02-22 8.45.PD

"Dashuria ime e vështirë" - debutimi solo i Janica Kënevës

Janica Kënevën e njohim nga pjesëmarrja e saj e suksesshme në spektaklin “Zëri i Bullgarisë” në vitin 2023, ku arriti deri në gjysmëfinale. Ajo ka lindur në vitin 1990 në një familje muzikantësh, të cilët e futën atë në botën e muzikës që në moshë..

botuar më 24-02-21 7.25.PD