Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grigor Dimitrov mbyll me sukses vitin 2023

Foto: EPA/BGNES

Në vitin 2023, reketa e parë bullgare Grigor Dimitrov e nisi sezonin në vendin e 28-të në botë dhe përfundoi i 14-ti në renditjen e ATP-së.

Grisho arriti dy finale - në turneun e ATP 250 në Gjenevë dhe në turneun Masters 1000 në Paris që u zhvillua në ambiente të mbyllura.

Viti i solli atij jo vetëm pikë për renditjen botërore, por edhe një fitim serioz nga fondet e çmimeve, vëren bTV. Në renditjen e “Eurosport”, fitorja e tenistit më të mirë bullgar ndaj Daniil Medvedev, në turneun e serisë “Masters”, e renditi në vendin e gjashtë prestigjioz në mesin e dhjetë ndeshjeve më të mira për vitin 2023.

Prej gati 15 vitesh për formën e mirë fizike të yllit tonë vendas të tenisit kujdeset trajneri Sebastien Durand, një nga specialistët më të njohur të stërvitjes fizike në Francë, shkruan “24 Çasa”. Sipas francezit, Grigori gjithmonë mund të bëjë më shumë dhe rezultatet e tij në sezonin e kaluar treguan se strategjia e stërvitjes është e duhura.

Foto: EPA/BGNES

Përktheu në shqip dhe publikoi: Kostandina Bello

Më shumë nga rubrika

Stanimir Bellomëzhev

Medalje argjendi për Bullgarinë nga Kupa Botërore e Orientimit të Skive

Bullgari Stanimir Bellomëzhev fitoi një medalje argjendi në vrapimin e Kupës Botërore të Orientimit të Skive në Haanja (Estoni). Bellomëzhev, i cili është dy herë kampion bote në këtë garë, ishte 9 sekonda pas fituesit Niklas Ekstrom (Finlandë),..

botuar më 24-02-23 7.01.MD
Karlos Nasar

Peshëngritësi Karlos Nasar fitoi titullin e katërt evropian për Bullgarinë

Këtë fundjavë Karlos Nasar fitoi titullin evropian për Bullgarinë në kategorinë 89 kg në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Sofje. Ai e bëri këtë me një rekord botëror të të rinjve në hedhjen e 176 kg. Bullgaria tashmë ka katër tituj..

botuar më 24-02-19 3.10.MD
Bozhidar Andreev

Bozhidar Andreev fitoi medaljen e artë evropiane me një rekord

Në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Sofje Bozhidar Andreev fitoi titullin në kategorinë olimpike 73 kg. Peshëngritësi 27-vjeçar realizoi një dyluftim prej 348 kg. dhe për herë të dytë pas vitit 2019 në Batumi mori medaljen e artë nga një..

botuar më 24-02-16 12.14.MD