Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Dashuria ime e vështirë" - debutimi solo i Janica Kënevës

Foto: YouTube / Yanitsa Kaneva

Janica Kënevën e njohim nga pjesëmarrja e saj e suksesshme në spektaklin “Zëri i Bullgarisë” në vitin 2023, ku arriti deri në gjysmëfinale. Ajo ka lindur në vitin 1990 në një familje muzikantësh, të cilët e futën atë në botën e muzikës që në moshë të vogël. Ajo u diplomua në Shkollën Kombëtare të Arteve "Dobri Hristov" në Varna për piano, pastaj në Universitetin e Plovdivit "Paisij Hilendarski" në degën e Arteve Performuese Pop dhe Jazz. Janica është fituese e një sërë çmimesh nga konkurset kombëtare për pianistë dhe këngëtarë. Ajo ka një eksperiencë shumëvjeçare në interpretimin në skenë para publikut vendas dhe të huaj, krijon muzikë origjinale në stile të ndryshme, drejton projekte muzikore dhe aranzhon me sukses muzikë për formacione dhe orkestra të ndryshme.


Një prioritet absolut për Janicën është interpretimi i këngëve të krijuara enkas për të. Prej kohësh Janica ëndërron dhe pret këngën e saj debutuese – “Dashuria ime e vështirë”, me të cilën pas kaq vitesh do të deklarohet si solo artiste. Për realizimin e saj, këngëtarja i beson një ekipi profesionistësh të dëshmuar - Krasimir Gjullmezov krijoi muzikën dhe Marieta Angellova shkroi tekstin. Ata janë ndër autorët e saj të dashur që kanë krijuar disa nga këngët e saj të preferuara. Janica është jashtëzakonisht e lumtur për punën e tyre të përbashkët, e cila çoi në një këngë të bukur dhe emocionuese - për dashurinë e vështirë.

Pyetjes nëse dashuria është e lehtë, Janica Këneva iu përgjigj:

"Unë besoj se ka dashuri të lehtë. Dhe besoj se dashuria e lehtë është dashuria e realizuar, e vërtetë. Por të gjithë duhet të përjetojnë edhe atë të vështirë."

Foto: YouTube / Yanitsa Kaneva, Facebook / Yanitsa Kaneva
Përgatiti në shqip dhe publikoi: Vesella Mançeva


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

“Unë dhe ti" – dueti Mania

Dueti “Mania” ka një këngë të re, këtë herë në bashkëpunim me Dian Savov - DJ Dian Solo. Daniella Petkova dhe Julija Dimitrova janë dy motra që janë rritur në një familje muzikantësh. Që në moshë të re ato u nisën në rrugën e muzikës, ku..

botuar më 24-04-17 8.30.PD

Kitaristi Angell Demirev prezanton muzikë origjinale në një koncert

Angell Demirev është një kitarist, muzika e të cilit thur motive etnike jo vetëm nga Bullgaria dhe Ballkani, por nga vende dhe kultura shumë më të largëta. Sipas tij, bëhet fjalë për kërkime shpirtërore dhe për komunikim me instrumentin. Edhe pse..

botuar më 24-04-16 11.35.PD

“Po vrapojmë” – një këngë për ata që zgjedhin rrugën e vështirë

Viti i kaluar ishte më se i suksesshëm për këngëtarin në zë Miro. Ndër projektet e realizuara janë turneu i shitur i këngëtarit, si dhe albumi i tij i titulluar “46”. Më 17 prill ai ka përgatitur një sfidë të re - një koncert të madh në sallën “Arena..

botuar më 24-04-15 8.10.PD