Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 22 shkurtin

Mbetet e ngrohtë me diell dhe re të shpërndara

Foto: BGNES

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga minus 2 deri në 3°, minus 1° në Sofje. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell me vranësira të përkohshme. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 12 dhe 17°, në kryeqytet 12°.

Do të jetë me diell përgjatë Detit të Zi. Temperaturat e ajrit do të lëvizin deri në 9-14°. Temperatura e ujit të detit është 7-8°. Eksitimi i detit do të jetë 2 ballë.

Në male do të jetë me diell. Vranësirat do të shtohen pas mesditës nga perëndimi. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 5°, në 2000 m minus 2°.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Ylva Johansson

Pritet që Bullgaria të jetë anëtare e plotë e Shengenit deri në fund të vitit 2024

Komisionerja Evropiane për Punët e Brendshme Ylva Johansson shprehu pritjen që kufijtë e brendshëm tokësorë të Shengenit të Bullgarisë dhe Rumanisë të hiqen deri në fund të vitit. Johansson mori pjesë në takimin dy-ditor të Këshillit të BE-së për..

botuar më 24-06-13 10.51.PD

Shkupi duhet të përmbushë angazhimet e tij ndaj bullgarëve maqedonas

Në Qendrën Kulturore dhe Informative Bullgare në Shkup, përfaqësues të komunitetit bullgar në Maqedoninë e Veriut u takuan me zëvendësministrin e punëve të jashtme Ivan Kondov, njoftoi BTA. “Ne nënshkruam një marrëveshje miqësie dhe fqinjësie të..

botuar më 24-06-13 8.52.PD
Foto: FB / Elizabeth.Kostova.Foundation

Poezia takon natyrën në një festival letrar në Sofje

Nga data 13 deri më 20 qershor, Sofja është nikoqire e edicionit të 16-të të festivalit ndërkombëtar letrar “KryeqytetiLetërsia”. Tema e këtij viti është "Poezia/Natyra", kushtuar ndërlidhjes mes artit poetik dhe mjedisit në një botë ku natyra nuk..

botuar më 24-06-13 5.35.PD