Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Me një koncert të këngëtares Mimi Ivanova fillon Java e Kulturës Bullgare në Australi

Foto: rodinasydney.org.au

Me një koncert të këngëtares bullgare Mimi Ivanova më 27 shkurt fillon Java e Kulturës Bullgare në Australi. Me një sërë ngjarjesh kulturore dhe argëtuese komuniteti bullgar në këtë vend të largët do të shënojë Festën Kombëtare të Bullgarisë - 3 Marsin.

Veprimtaria u organizua nga Shoqata Kulturore dhe Sociale Bullgare "Rodina" në Sydney. Organizata është pasardhëse e Shoqërisë “Rodina-Sydney”, e themeluar më 10 mars 1978. Qëllimi kryesor i Shoqatës është të promovojë njohuritë dhe të kuptuarit e kulturës dhe historisë bullgare duke organizuar ngjarje sociale, ekspozita dhe forume kulturore, si dhe për të krijuar “strehë të fortë dhe të bashkuar, larg rrënjëve vendase”.

Bashkatdhetarët tanë të pranishëm në koncert do të kenë mundësi të dëgjojnë një nga këngët më të njohura të Mimi Ivanovës "Ah, ky shi" me tekst të poetit Bogomill Gudev dhe muzikë të kompozitorit Atanas Kosev. Aranzhmanin e bëri Razvigor Popov, i cili për vite me radhë është bashkë me Mimi Ivanova si në skenë ashtu edhe në jetë.


Redaktore: Diljana Traçeva

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Svetllana Dimitrova
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

“Dashuria” - një këngë e re e grupit “Fandango”

Grupi “Fandango” prezanton​​ këngën “Dashuri” nga albumi i fundit "Si zogjtë". Kjo është një nga këngët e fundit të regjistruara për të. Autori i muzikës dhe i tekstit është solisti vokal i formacionit - Hristo Stefanov, aranzhimi është i gjithë..

botuar më 24-04-19 11.47.PD

“Unë dhe ti" – dueti Mania

Dueti “Mania” ka një këngë të re, këtë herë në bashkëpunim me Dian Savov - DJ Dian Solo. Daniella Petkova dhe Julija Dimitrova janë dy motra që janë rritur në një familje muzikantësh. Që në moshë të re ato u nisën në rrugën e muzikës, ku..

botuar më 24-04-17 8.30.PD

Kitaristi Angell Demirev prezanton muzikë origjinale në një koncert

Angell Demirev është një kitarist, muzika e të cilit thur motive etnike jo vetëm nga Bullgaria dhe Ballkani, por nga vende dhe kultura shumë më të largëta. Sipas tij, bëhet fjalë për kërkime shpirtërore dhe për komunikim me instrumentin. Edhe pse..

botuar më 24-04-16 11.35.PD