Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveria hedh poshtë një lajm të rremë për një bazë ushtarake të NATO-së në Varna

Foto: gov.bg

Qeveria e cilësoi si lajm të rremë informacionin e përhapur se “NATO po përgatit një “konflikt në shkallë të gjerë në Detin e Zi”, dhe se gjatë Forumit Ekonomik Botëror në Davos u diskutua që Varna të përdorej për një bazë të tillë detare.Në rubrikën "Fakte kundër dezinformimit" në profilin e kabinetit në Facebook, shkruhet se "të gjitha aftësitë e NATO-së kanë për qëllim parandalimin dhe mbrojtjen. Bullgaria po planifikon të krijojë një element koordinues për ndërgjegjësimin e situatës, i cili nuk ka të bëjë me konceptin e një "baze detare" dhe nuk përfshin vendosjen e aseteve detare. "Nuk është rastësisht që propaganda ruse e drejton vëmendjen te Varna. Ky është qyteti që Moska bombardoi dy herë gjatë Luftës së Parë Botërore, me koston e një numri viktimash në popullatën civile dhe shkatërrimin e konsiderueshëm të ndërtesave të banimit", kujton Këshilli i Ministrave.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Hristo Prodanov

40 vjet nga ngjitja e parë bullgare në Everest

Sivjet shënohet 40 vjetori i ekspeditës së parë bullgare për t'u ngjitur në majën më të lartë të planetit - Everest. Më 20 prill 1984, majën e ngjiti pa maskë oksigjeni 41-vjeçari Hristo Prodanov në shpatin më të vështirë perëndimor. Ai arriti..

botuar më 24-04-20 6.25.PD

Pjesëmarrës nga 20 vende në Sofia Karate Open 2024 për Kupën e Presidentit

Presidenti Rumen Radev do të hapë turneun ndërkombëtar Sofia Karate Open 2024 – Kupa e Presidentit të shtunën, më 20 prill. Ngjarja sportive mbahet për herë të 11-të. Këtë vit, më shumë se 1500 pjesëmarrës nga 20 vende do të marrin pjesë në të. Turneu..

botuar më 24-04-20 5.20.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Gjatë 24 orëve të ardhshme do të mbajë mot i vranët me reshje shiu në pjesën lindore të vendit. Vende-vende reshjet do të jenë intensive dhe të konsiderueshme në sasi. Në gjysmën perëndimore vranësitë do të çahen dhe do të zvogëlohen, gjatë ditës do..

botuar më 24-04-19 7.35.MD