Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Rumen Radev
Foto: BTA

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e krizave."Përshkallëzimi i luftës në Ukrainë po rritet. Kjo duhet të na shqetësojë dhe duhet të kuptojmë se në asnjë rrethanë nuk mund të marrim vendime që mund të çojnë në zgjerimin e këtij konflikti si territorialisht ashtu edhe si armë të reja", theksoi Radev.Ai theksoi se dëshiron të shohë më shumë nga ministri i mbrojtjes Todor Tagarev. “Dua të shoh një ministër të mbrojtjes që do të ketë prioritet sigurinë e vendit tonë, por kohët e fundit kemi vënë re kritere të çuditshme për vlerësimin e ministrave.Për shembull, një lider nga koalicioni qeverisës /Kirill Petkov nga “Po e vazhdojnë ndryshimin”/ u shpreh se ministri Tagarev duhet të qëndrojë sepse ai pëlqehej shumë në Ukrainë. Le ta pyesin se çfarë po bën ai për sigurinë e Bullgarisë”, theksoi Radev.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Llëçezar Bogdanov

13 maji është Dita e Lirisë Tatimore gjatë vitit 2024

Instituti për Ekonominë e Tregut raportoi se sivjet punonjësve bullgarë iu deshën 134 ditë për të paguar borxhet e tyre ndaj thesarit të shtetit. Kjo është një datë hipotetike në të cilën do të rimbushim thesarin e shtetit nëse gjithçka që..

botuar më 24-05-13 9.59.PD
Rumen Radev

Bullgaria dhe BE-ja nuk do të rishikojnë kuadrin e negociatave me Maqedoninë e Veriut

Bullgaria nuk pranon deklarata dhe sjellje në kundërshtim me Traktatin e Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit të vitit 2017, si dhe me traktatet e tjera ndërkombëtare që ka nënshkruar Maqedonia e Veriut. Kështu deklaroi presidenti Rumen..

botuar më 24-05-13 8.41.PD

EK: Rreziku i lartë i varfërisë dhe pabarazia e konsiderueshme e të ardhurave në Bullgari

Pjesa e popullsisë në rrezik të varfërisë ose përjashtimit social në Bullgari mbetet e lartë dhe pabarazia e të ardhurave është e konsiderueshme. Kjo theksohet në dokumentin e punës të Komisionit Evropian për konvergjencën sociale të vendeve anëtare..

botuar më 24-05-12 9.10.PD