Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Rumen Radev
Foto: BTA

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e krizave."Përshkallëzimi i luftës në Ukrainë po rritet. Kjo duhet të na shqetësojë dhe duhet të kuptojmë se në asnjë rrethanë nuk mund të marrim vendime që mund të çojnë në zgjerimin e këtij konflikti si territorialisht ashtu edhe si armë të reja", theksoi Radev.Ai theksoi se dëshiron të shohë më shumë nga ministri i mbrojtjes Todor Tagarev. “Dua të shoh një ministër të mbrojtjes që do të ketë prioritet sigurinë e vendit tonë, por kohët e fundit kemi vënë re kritere të çuditshme për vlerësimin e ministrave.Për shembull, një lider nga koalicioni qeverisës /Kirill Petkov nga “Po e vazhdojnë ndryshimin”/ u shpreh se ministri Tagarev duhet të qëndrojë sepse ai pëlqehej shumë në Ukrainë. Le ta pyesin se çfarë po bën ai për sigurinë e Bullgarisë”, theksoi Radev.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Mbi 38 000 bullgarë paraqitën aplikime elektronike për të marrë pjesë në zgjedhje

Mbi 38 mijë janë aplikimet e konfirmuara për votim jashtë vendit, të paraqitura nga bashkatdhetarët tanë përmes sistemit elektronik të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ). Në mesnatë skadoi afati për bullgarët jashtë vendit për të deklaruar..

botuar më 24-05-15 11.08.PD
Kalin Stojanov

Policia dhe prokuroria po hetojnë sinjale për blerje votash

Më pak se një muaj para zgjedhjeve për parlamentin kombëtar dhe atë evropian policia dhe prokuroria janë duke punuar në shtatëmbëdhjetë sinjale për shkelje të legjislacionit zgjedhor, njoftoi ministri i brendshëm në detyrë Kalin Stojanov. Sipas tij,..

botuar më 24-05-15 9.39.PD

Parashikimi i motit për 15 majin

Të mërkurën temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10°, në Sofje 9°. Vranësirat do të jenë të konsiderueshme me reshje shiu kryesisht në gjysmën perëndimore të vendit. Në Bullgarinë Jugperëndimore dhe në Bullgarinë Qendrore Jugore..

botuar më 24-05-14 7.40.MD