Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Rumen Radev
Foto: BTA

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e krizave."Përshkallëzimi i luftës në Ukrainë po rritet. Kjo duhet të na shqetësojë dhe duhet të kuptojmë se në asnjë rrethanë nuk mund të marrim vendime që mund të çojnë në zgjerimin e këtij konflikti si territorialisht ashtu edhe si armë të reja", theksoi Radev.Ai theksoi se dëshiron të shohë më shumë nga ministri i mbrojtjes Todor Tagarev. “Dua të shoh një ministër të mbrojtjes që do të ketë prioritet sigurinë e vendit tonë, por kohët e fundit kemi vënë re kritere të çuditshme për vlerësimin e ministrave.Për shembull, një lider nga koalicioni qeverisës /Kirill Petkov nga “Po e vazhdojnë ndryshimin”/ u shpreh se ministri Tagarev duhet të qëndrojë sepse ai pëlqehej shumë në Ukrainë. Le ta pyesin se çfarë po bën ai për sigurinë e Bullgarisë”, theksoi Radev.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Ivajllo Ivanov

Nga 1 korriku, pensionet do të rriten me 11%, vendosi Këshilli Mbikëqyrës i Institutit Kombëtar të Sigurimeve

Propozova që përditësimi i pensioneve nga 1 korriku të jetë 11%, Këshilli Mbikëqyrës i Institutit Kombëtar të Sigurimeve votoi propozimin tim. Këtë e bëri të ditur ministri i punës dhe politikës sociale Ivajllo Ivanov. Ai theksoi se vetëm Shoqata e..

botuar më 24-05-14 11.54.PD
Gordana Siljanovska-Davkova duke u betuar si presidente e Maqedonisë së Veriut

SHBA-të i kërkuan Shkupit të mos provokojë Bullgarinë dhe Greqinë

Uashingtoni i bëri thirrje Shkupit për përpjekje dhe reforma të vazhdueshme për të arritur përparim në pranimin në BE. “Ne inkurajojmë vazhdimin e dialogut midis Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, i cili është i rrënjosur në një përkushtim të..

botuar më 24-05-14 10.46.PD

Sofja dëshiron që marrëdhëniet bullgaro-vietnameze të arrijnë një nivel strategjik

Bullgaria dhe Vietnami do të punojnë për të thelluar më tej shkëmbimin ekonomik dhe investimet e ndërsjella, thanë presidenti Rumen Radev dhe ministri i industrisë dhe tregtisë së Vietnamit Nguyen Hong Zien. I ftuari është kryetari nga pala..

botuar më 24-05-14 8.36.PD