Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kristalina Georgieva: Nuk duhet humbur shansi për të hyrë në Eurozonë

Kristalina Georgieva
Foto: FB / KristalinaGeorgieva

Tatimi progresiv i të ardhurave lejon që burimet e një vendi të ndahen më me sukses me shoqërinë.Taksa e sheshtë prej 10 për qind luajti rolin e saj për të dalë në shesh të të ardhurave, por është koha për ta zëvendësuar atë, tha për BTA Kristalina Georgieva, drejtoreshë menaxhuese e Fondit Monetar Ndërkombëtar. Në lidhje me pritjet për hyrjen e Bullgarisë në Eurozonë, ajo tha se pavarësisht zgjedhjeve të ardhshme, kur të ketë unitet mes forcave kryesore politike, qëllimi mund të arrihet dhe ky shans nuk duhet humbur. “Bullgaria, si pjesa tjetër e botës, e bëri prioritet luftën kundër inflacionit dhe arriti mjaft.Inflacioni vijon të bjerë dhe pritet ta shohim në fund të vitit në intervalin rreth 3 për qind.Sofja ka një mënyrë për të përmbushur kërkesat për të hyrë në Eurozonë”, shton Georgieva.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Tre mitropolitët nga të cilët do të zgjidhet Patriarku Bullgar (nga e majta në të djathtë): Gavriill Lovçanski, Grigorij Vraçanski dhe Daniill Vidinski

Sinodi i Shenjtë zgjodhi tre mitropolitët nga të cilët do të zgjidhet Patriku bullgar

Pas një mbledhjeje të gjatë disa orëshe, Sinodi i Shenjtë zgjodhi tre mitropolitët mes të cilëve duhet të zgjidhej patriku i ri bullgar. Këta janë Mitropoliti i Loveçit Gavriill, Mitropoliti i Vracës Grigorij dhe Mitropoliti i Vidinit Daniill...

botuar më 24-06-20 6.12.MD
Nikollaj Denkov

Nikollaj Denkov, PP-DB: Kabinetet e ekspertëve janë një gjethe fiku

Ish-kryeministri Nikollaj Denkov nga PP-DB konfirmoi se koalicioni nuk do të mbështesë një kabinet me mandatin e parë dhe të dytë dhe është kundër idesë së ITN për një qeveri eksperte me mandatin e tretë. “Kabinetet e ekspertëve, në të cilat nuk ka..

botuar më 24-06-20 4.59.MD
Raja Nazarjan

Raja Nazarjan nga GERB është kryetare e Legjislaturës së 50-të të Kuvendit Popullor

Kryetar i Legjislaturës së 50-të të Kuvendit Popullor u zgjodh Raja Nazarjan, e propozuar nga GERB. “Pro” votuan 131 deputetë, “kundër” – 66 deputetë, 39 abstenuan. Konkurruesit e tjerë për postin ishin Viktoria Vasileva nga “Veliçie”, Petër Petrov..

botuar më 24-06-20 1.58.MD