Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kristalina Georgieva: Nuk duhet humbur shansi për të hyrë në Eurozonë

Kristalina Georgieva
Foto: FB / KristalinaGeorgieva

Tatimi progresiv i të ardhurave lejon që burimet e një vendi të ndahen më me sukses me shoqërinë.Taksa e sheshtë prej 10 për qind luajti rolin e saj për të dalë në shesh të të ardhurave, por është koha për ta zëvendësuar atë, tha për BTA Kristalina Georgieva, drejtoreshë menaxhuese e Fondit Monetar Ndërkombëtar. Në lidhje me pritjet për hyrjen e Bullgarisë në Eurozonë, ajo tha se pavarësisht zgjedhjeve të ardhshme, kur të ketë unitet mes forcave kryesore politike, qëllimi mund të arrihet dhe ky shans nuk duhet humbur. “Bullgaria, si pjesa tjetër e botës, e bëri prioritet luftën kundër inflacionit dhe arriti mjaft.Inflacioni vijon të bjerë dhe pritet ta shohim në fund të vitit në intervalin rreth 3 për qind.Sofja ka një mënyrë për të përmbushur kërkesat për të hyrë në Eurozonë”, shton Georgieva.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Presidenti nuk tha se kur do të mblidhte parlamentin e ri

Pres që pjesëmarrësit në zgjedhje të bëjnë analizën e tyre të thellë se pse u krijua hendeku i thellë mes bullgarëve dhe partive. Refuzimi i shumicës së qytetarëve për të marrë pjesë në zgjedhje është tregues - ata nuk identifikohen me PR-në e..

botuar më 24-06-12 2.51.MD
Deljan Peevski

Peevski: Duhet të ketë një qeveri të rregullt për të stabilizuar vendin

Pres një ftesë nga lideri i forcës më të madhe politike Bojko Borisov dhe GERB-SDS për të gjithë liderët euroatlantikë për të filluar bisedime për të ardhmen e atdheut, thuhet në një pozitë të bashkëkryetarit të DPS-së Deljan Peevski. Lëvizja është..

botuar më 24-06-12 11.29.PD
Dimitër Gllavçev

Bullgaria do të mbështesë energjetikën e Ukrainës dhe rimëkëmbjen gjithëpërfshirëse

Bullgaria do të ndihmojë Ukrainën me eksportin e energjisë elektrike dhe pajisjeve për kompanitë e saj energjetike, tha kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev në Berlin, përpara një konference mbi rimëkëmbjen ekonomike të vendit të sulmuar. Firmat..

botuar më 24-06-12 9.24.PD