Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kristalina Georgieva: Nuk duhet humbur shansi për të hyrë në Eurozonë

Kristalina Georgieva
Foto: FB / KristalinaGeorgieva

Tatimi progresiv i të ardhurave lejon që burimet e një vendi të ndahen më me sukses me shoqërinë.Taksa e sheshtë prej 10 për qind luajti rolin e saj për të dalë në shesh të të ardhurave, por është koha për ta zëvendësuar atë, tha për BTA Kristalina Georgieva, drejtoreshë menaxhuese e Fondit Monetar Ndërkombëtar. Në lidhje me pritjet për hyrjen e Bullgarisë në Eurozonë, ajo tha se pavarësisht zgjedhjeve të ardhshme, kur të ketë unitet mes forcave kryesore politike, qëllimi mund të arrihet dhe ky shans nuk duhet humbur. “Bullgaria, si pjesa tjetër e botës, e bëri prioritet luftën kundër inflacionit dhe arriti mjaft.Inflacioni vijon të bjerë dhe pritet ta shohim në fund të vitit në intervalin rreth 3 për qind.Sofja ka një mënyrë për të përmbushur kërkesat për të hyrë në Eurozonë”, shton Georgieva.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Bojko Borisov

GERB nuk do të heqin dorë nga zgjedhja e tyre për kryetar të Kuvendit Popullor

Në godinën e parlamentit, lideri i GERB-it, Bojko Borisov, deklaroi se partia nuk do të heqë dorë nga nominimi i Raja Nazarjanit për kryetare të Kuvendit Popullor. Sipas Borisovit, nëse nuk zgjidhet kryetar i parlamentit, do të ketë krizë..

botuar më 24-06-20 12.20.MD
Stanisllav Ballabanov

ITN do të negociojë për të formuar një qeveri, por me një mandat të tretë të mundshëm

Me të hyrë në ndërtesën e Kuvendit, Stanisllav Ballabanov nga "Ka një popull të tillë" (ITN) theksoi se vendimi i tyre për të mos e përkrahur GERB-in në mandatin e parë dhe një mandat të dytë të mundshëm të Lëvizjes për të Drejta dhe Liri (DPS),..

botuar më 24-06-20 10.29.PD

Një festival veror në Sofje i tërheq vizitorët me muzikë, pazar arti dhe libra

Nga data 20 deri më 23 qershor, në Parkun Verior të Sofjes mbahet një festival parku, transmeton BTA. Përveç muzikës nga artistë të njohur bullgarë, do të ketë edhe një pazar arti, ku artistët do të prezantojnë vepra arti të punuara me dorë. E ftuar në..

botuar më 24-06-20 9.32.PD