Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kristalina Georgieva: Nuk duhet humbur shansi për të hyrë në Eurozonë

Kristalina Georgieva
Foto: FB / KristalinaGeorgieva

Tatimi progresiv i të ardhurave lejon që burimet e një vendi të ndahen më me sukses me shoqërinë.Taksa e sheshtë prej 10 për qind luajti rolin e saj për të dalë në shesh të të ardhurave, por është koha për ta zëvendësuar atë, tha për BTA Kristalina Georgieva, drejtoreshë menaxhuese e Fondit Monetar Ndërkombëtar. Në lidhje me pritjet për hyrjen e Bullgarisë në Eurozonë, ajo tha se pavarësisht zgjedhjeve të ardhshme, kur të ketë unitet mes forcave kryesore politike, qëllimi mund të arrihet dhe ky shans nuk duhet humbur. “Bullgaria, si pjesa tjetër e botës, e bëri prioritet luftën kundër inflacionit dhe arriti mjaft.Inflacioni vijon të bjerë dhe pritet ta shohim në fund të vitit në intervalin rreth 3 për qind.Sofja ka një mënyrë për të përmbushur kërkesat për të hyrë në Eurozonë”, shton Georgieva.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 20 qershorin 2024

Të enjten do të mbajë mot me diell. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga verilindja. Do të mbetet i nxehtë me temperatura maksimale ndërmjet 34° dhe 39°, në Sofje - rreth 34°. Në male do të mbajë mot me diell, pas mesditës me..

botuar më 24-06-19 7.40.MD

ITN nuk do të mbështesë një qeveri me mandatin e parë apo të dytë

“Pas konsultimit me kolegët e mi nga ITN, vendos si vijon - ITN nuk do të mbështesë një qeveri me mandatin e parë apo të dytë... Shpresoj dhe pres që mandati i tretë të vijë në ITN dhe më pas do të propozojmë një qeveri eksperte për të përfundojë..

botuar më 24-06-19 6.48.MD

KE: Bullgaria vonon me zbatimin e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë

Bullgaria ka vonuar ndjeshëm zbatimin e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë, sipas raportit për vendin tonë të përgatitur nga Brukseli për vitin 2024, raporton BNT. Plani i Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë i Bullgarisë është me vlerë prej 5689..

botuar më 24-06-19 6.12.MD