Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 17 prillin 2024

Kod i verdhë dhe portokalli për reshje pothuajse për të gjithë vendin

Foto: BGNES

Të mërkurën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 13 dhe 18°, në Sofje 13°.Më të ulëta priten në Bullgarinë Veriperëndimore.Gjatë ditës do të ketë vranësira me reshje shiu, më intensive pasdite. Në pjesën perëndimore priten reshje të konsiderueshme.Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 12° në veriperëndim deri në 27° në lindje dhe 20° në kryeqytet.

Përgjatë bregdetit të Detit të Zi do të ketë vranësira të ndryshueshme, por do të mbetet pa reshje deri në mbrëmje. Temperaturat e ajrit do të jenë 24-27°.Uji i detit është 15-16°.

Në male do të mbajë mot me vranësira.Pas drekës do të bjerë shi dhe do të depërtojë ajri i ftohtë. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 17°, në 2000 m deri në 7°.

Të enjten do të jetë me erë.Reshjet,por më të dobëta do të vazhdojnë, paradite në rajonet lindore dhe gjatë ditës në Bullgarinë Jugore
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Përplasje trenash në Stacionin Qendror Hekurudhor - Sofje, disa persona u plagosën

Dy trena u përplasën rreth orës 16:40 në Stacionin Qendror - Sofje, njoftoi për BNR qendra e shtypit e Ministrisë së Punëve të Brendshme. Përplasja ka ndodhur mes një treni që duhej të nisej për në Plovdiv dhe një tjetër që po kryente manovra me..

rinovuar më 24-05-28 6.12.MD

Makineritë për votim jashtë vendit do të jenë gati brenda ditëve

Jashtë vendit po instalohen makinat e votimit për zgjedhjet kombëtare dhe ato të Parlamentit Evropian të 9 qershorit. Brenda pak ditësh ato do t'i jepen Ministrisë së Punëve të Jashtme për të transportuar në përfaqësitë tona diplomatike jashtë..

botuar më 24-05-28 3.21.MD

Trafiku nga Turqia përmes Bullgarisë është rritur me 50% në 5 vjet

Kryeministri Dimitër Gllavçev dhe ambasadori i ri i Turqisë në Bullgari, Mehmet Sait Uyanık, në ditët në vijim do të vizitojnë kufirin bullgaro-turk në pikën e kalimit kufitar "Mallko Tërnovo" për shkak të problemit të trafikut të rënduar. Kjo u..

botuar më 24-05-28 3.07.MD