Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vajzat fituan medaljet e para në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike

Dara Malinova (majtas) dhe Magdalena Vëllkova
Foto: BTA

Dara Malinova dhe Magdalena Vëllkova fituan medaljet e para për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike në Budapest. Malinova fitoi medaljen e argjendtë në shiritin te vajzat me 29.600 pikë. Medaljen e artë e fitoi rumunia Amalia Lika me 30.950 pikë dhe e treta u rendit Barbara Kaja nga Gjeorgjia me 29.000 pikë. Vëllkova fitoi një medalje bronzi në finalen e topit për vajza. Ajo prezantoi shumë mirë kompozimin e saj të bukur dhe mori 31.150 pikë. Meital Sumkin e Izraelit u bë kampione e topit me 33.550 pikë, e dyta është Anna Pierxhentili nga Italia me 31.250 pikë. Dy bullgaret debutuese, janë të katërtat në garën ekipore, vetëm 0.1 pikë larg medaljeve të bronzta.

Stilijana Nikollova dhe Borjana Kalein siguruan pjesëmarrje në tre finale të veglave të veçanta pas kualifikimeve për femra në rreth dhe top.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Vozitësi i oqeanit Stefan Ivanov synon të kalojë Oqeanin e Veriut me një varkë me rrema

Vozitësi i njohur bullgar i oqeanit Stefan Ivanov po shkon në një shëtitje me varkë me vozitje nëpër Oqeanin Arktik, njoftoi BTA. Në vitin 2023, ai mori pjesë në një tjetër ekspeditë që vendosi 8 rekorde botërore Guinness në Oqeanin Jugor, pasi..

botuar më 24-06-20 10.07.PD
Viktoria Tomova

Viktoria Tomova arriti një renditje rekord në karrierën e saj në tenis

Tenistja më e mirë bullgare, Viktoria Tomova , arriti një renditje rekord në karrierën e saj. Në renditjen e përditësuar të WTA, ajo u ngjit në vendin e 63-të me gjithsej 1035 pikë. Deri më tani, renditja më e mirë e Tomovës ishte pozita e 64-të..

botuar më 24-06-17 2.44.MD
Rumen Pajtashev

Gjithmonë ka shpresë se futbolli bullgar do të largohet nga fundi

Nga sot, dashamirësit e futbollit në Kontinentin e Vjetër do të qëndrojnë para ekraneve televizive për të triumfuar me skuadrat e tyre të preferuara dhe për të ndarë bashkë edhe humbjet. Ata gjithashtu do të jenë në gjendje të familjarizohen me historinë..

botuar më 24-06-14 7.30.PD