Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Banka Kombëtare Bullgare kujtoi pse nuk duhet të mbinxehet tregu me hipotekat e pasurive të paluajtshme

Godina e BNB
Foto: Ani Petrova

Banka Kombëtare Bullgare (BNB) publikoi "Rishikimin e masave të vendosura për rreziqet me të cilat përballet sistemi bankar", nga kreditë e siguruara me hipotekë për banesat dhe pasuritë e paluajtshme. “Shqetësime të tilla kanë arsye serioze duke pasur parasysh situatën e tregut të pasurive të paluajtshme në vend para dhe pas krizës financiare botërore, kur çmimet fillimisht u rritën me shpejtësi dhe kërkesa për pasuri të paluajtshme ishte stimuluar nga kreditë bankare dhe pas krizës ato u ulën për shkak të aksesit të vështirë në financim dhe daljes në treg të pronave të blera me kredi që nuk mund të paguheshin më”, thuhet në analizë.

Kriza globale financiare e 2008/2009 ndryshoi plotësisht situatën. Qasja në kredi u kufizua ashpër dhe kërkesa për pasuri të paluajtshme ngriu. Ky episod nuk duhet harruar dhe duhet të shërbejë gjithmonë si një kujtim për pritshmërinë tepër optimiste për tregun e pasurive të paluajtshme (dhe aksioneve), paralajmëron BNB.

Lexoni më shumë:Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Në fillim të vitit 2024, ekonomia raporton rritje të dobët me rënie të importeve dhe eksporteve

Në tremujorin e parë të vitit 2024, produkti i brendshëm bruto (PBB) u rrit me 1.8% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2023. Parashikimet e para ishin për një rritje prej 1.7%, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave. PBB e..

botuar më 24-06-07 11.56.PD
Metodi Metodiev

Bullgaria mund të kërkojë një raport të jashtëzakonshëm për anëtarësimin në Eurozonë

Nga mesi i vitit 2025, Bullgaria do të jetë gati për Eurozonën, parashikoi zëvendësministri në detyrë i financave Metodi Metodiev, para forumit financiar në Sofje "Zhurma e parave". Sipas tij, deri në fund të vitit 2024 do të mbulohet i vetmi kriter..

botuar më 24-06-04 4.18.MD

927 persona kanë deklaruar të ardhura mbi 1 milion leva

Të ardhurat më të larta të deklaruara për vitin e kaluar janë 70 milionë leva (35 785 000euro), sipas të dhënave të Agjencisë Kombëtare të të Ardhurave pas përfundimit të fushatës tatimore dhe deklarimit të të ardhurave të personave fizikë. Mjetet..

botuar më 24-06-04 10.29.PD