Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

GERB-SDS nisin konsultimet politike në parlamentin e ri

Foto: BTA

GERB - SDS ftoi partitë e parlamentit të ri për takime. Për të diskutuar mbi formimin e qeverisë dhe temat kryesore publike, në orën 13:00 janë të ftuar deputetët e Lëvizjes për të Drejta dhe Liri (DPS), në orën 15:00 - "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" dhe nga ora 17:00 - "Vëzrazhdane". Në datën 18 qershor janë caktuar takime me Partinë Socialiste Bullgare (BSP), “Ka një popull të tillë” dhe “Veliçie”. Pas çdo takimi GERB - SDS do të bëjë deklarata të shkurtra për media.

Shpresoj që nga sot të nisë dialogu aq i nevojshëm mes formacioneve politike. Gjithçka është në dorën e forcës së parë politike, partitë e tjera duhet të përfshihen në këtë dialog, tha Nënpresidentja Ilijana Jotova. Ajo hapi Asamblenë e Përgjithshme të Ligës Evropiane për Bashkëpunim Ekonomik në Sofje. Si një nga detyrat kryesore para parlamentit të ri, Jotova vuri në dukje anëtarësimin në Eurozonë.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 24 korrikun 2024

Gjatë natës moti do të jetë kryesisht i kthjellët dhe i qetë. Të mërkurën para mesditës do të mbajë mot kryesisht me diell në pjesën më të madhe të vendit. Pasmesditës nga veriperëndimi do të fillojnë të zhvillohen vranësira grumbulluese-shiu...

botuar më 24-07-23 7.15.MD
Baza bullgare në ishullin Livingston

Shkencëtarët bullgarë do të eksplorojnë kozmosin e afërt nga Antarktida

Për herë të parë, nga Baza Antarktike Bullgare në ishullin Livingston do të studiojnë në detaje pulsimet në jonosferën e Tokës të shkaktuara nga stuhitë diellore, aktiviteti i koronës diellore. Kjo parashikohet në projektin e parë bullgar të..

botuar më 24-07-23 5.46.MD
Dimitër Gllavçev

Kompetencat e kryeministrit në detyrë për Ukrainën sanksionohen nga parlamenti

Kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev deklaroi se asnjë ushtar bullgar nuk do të dërgohet në Ukrainë dhe NATO nuk ka ndërmend të dërgojë trupa atje. Gllavçev u përgjigj pyetjeve aktuale të mediave dhe qytetarëve gjatë një..

botuar më 24-07-23 3.56.MD