Qeveria ndërpret marrëdhëniet e saj me Bashkimin Bullgar të Futbollit

Qeveria ndërpret marrëdhëniet e saj me Bashkimin Bullgar të Futbollit, duke përfshirë dhe ato financiare, deri në dorëzimin e dorëheqjes së kryetarit të tij Borisllav Mihajllov. Këtë e tha Ministri i Rinisë dhe Sportit Krasen Kralev në një briefing në..

rinovuar më 19-10-15 4.05.MD

Futboll: Bullgaria humbi ndeshjen kundër Anglisë me 0:6

Në stadiumin kombëtar “Vasill Levski” në Sofje kombëtarja e futbollit humbi nga Anglia ndeshjen e kualifikimeve për Euro 2020 me rezultatin dëshpërues 0:6. Humbja më e rëndë e bullgarëve si mikpritës ishte shoqëruar me dy ndërprerje të ndeshjes..

rinovuar më 19-10-15 2.31.MD

Një gjimnast bullgar mori kuotë për pjesëmarrje në Lojërat Olimpike në Tokio

Në kampionatin botëror të gjimnastikës artistike në Stutgart të Gjermanisë, i cili është kualifikim për Olimpiadën e vitit të ardhshëm, gjimnasti bullgar David Huddleston u klasifikua në vend të dhjetë në shumëgarësh dhe kështu fitoi kuotë për Bullgarinë..

botuar më 19-10-12 10.05.PD

Legjenda Nikolina Shtereva është në krye të Maratonës së Sofjes ditën e diel

Legjenda e atletikës bullgare Nikolina Shtereva do të jetë në krye të Maratonës së Sofjes Wizz Air. Shtereva është vrapuese në distanca mesatare. Është mbajtëse e medaljes së argjendtë në vrapimin 800 metra në Lojërat në Monreal 1976, është mbajtëse e..

botuar më 19-10-10 3.19.MD

Organizatori i finaleve të Ligës së Artë për femrat do të jetë Bullgaria

Konfederata Evropiane e Volejbollit e ka angazhuar Bullgarinë për të qenë organizatore e finaleve të Ligës së Artë Evropiane të Volejbollit për femra gjatë vitit 2020. Federata bullgare e Volejbollit e përshëndeti vendimin si shenjë njohjeje të punës së..

botuar më 19-10-08 2.12.MD

Bullgaria kundër huliganizmit në futboll

Gjatë kësaj jave parlamenti bullgar denoncoi Konventën Evropiane për dhunën dhe sjelljen e keqe të spektatorëve gjatë ngjarjeve sportive dhe ratifikoi Konventën e re të Këshillit të Evropës për një qëndrim të integruar për siguri dhe shërbim gjatë..

botuar më 19-10-04 3.20.MD

“Lludogorec” mposhti “Ferencvarosi” me 3:0

Në ndeshjen e raundit të dytë të grupit H në "Ligën e Evropës" skuadra bullgare “Lludogorec” е mposhti atë hungareze “Ferencvarosi” me 3:0. Bullgarët ishin mysafirë në Budapestë dhe kështu morën revansh të pjesshëm për humbjen nga hungarezët më..

botuar më 19-10-04 9.51.PD
Atanas Skatov

Atanas Skatov ngjiti majën e radhës mbi tetëmijë metra

Alpinisti bullgar Atanas Skatov ngjiti majën Dhaulagiri në Himalajet. Lartësia e saj mbi nivelin e detit është 8127 dhe është maja e dhjetë me lartësi mbi 8mijë metra, në të cilën ka shkelur Skatovi. Gjatë këtij viti ai arriti të shkelë mbi..

botuar më 19-10-03 3.17.MD
Ivet Llallova

Ivet Llallova në vend të shtatë në botë në 200 metra vrapim

Sprinterja bullgare Ivet Llallova- Collio e përfundoi garën në finalen e Botërorit të Atletikës në Doha të Katarit në vend të shtete. Kjo ishte gara e tretë finale e 35-vjeçares Ivet Llallova. Vendin e parë në këtë disiplinë e fitoi Dina..

botuar më 19-10-03 9.49.PD
Ivet Llallova (në të majtë)

Sportistja bullgare Ivet Llallova në finale në 200 metra në Kampionatin Botëror në Doha

Sportistja bullgare e atletikës së lehtë Ivet Llallova u klasifikua në finalen e 200 metrave në Kampionatin Botëror në Doha. Fillimi i garës do të jetë sot në orën 22,35 (sipas orës lokale në Bullgari). Në gjysmëfinale bullgarja 35-vjeçare arriti..

botuar më 19-10-02 10.49.PD