Programi i ditës

Pushime në Bullgari

Bullgaria është tërheqëse në çdo stinë të vitit. Si vërtetim i kësaj ju propozojmë një informacion të pasur për pushimet tuaja të paharrueshme dhe emocionale në Bullgari.

Ju prezantojmë destinacione atraktive, pushime në qytet dhe në fshat, shëtitje malore, eko-itinerare, vende për ushtrimin e sporteve të ndryshme dhe aktivitete të tjera në ambiente të hapura. Ju tregojmë edhe për objekte unikale të turizmit kulturor, për zakone, tubime folklorike, koncerte, festivale...

Na ndiqni! 


Bansko dhe Borovec ofrojnë çmimet më të ulëta për sezonin e dimrit në Evropë

Bullgaria është zyrtarisht vendi më i lirë për ski në Evropë, sipas sondazhit të fundit të Post Office Travel Money, të cituar nga gazeta britanike Daily Mail. Borovec dhe Bansko janë dy vendpushimet më të mira, thekson Daily Mail. “Prisni..

botuar më 22-11-23 11.51.PD
Elon Musk dhe Shkëmbinjë e Bellogradçikut

Elon Musk u impresionua nga Shkëmbinjtë e Bellogradçikut

Miliarderi Elon Musk pritet të vizitojë Bellogradçik më 23 prill, njoftoi BTA, duke iu referuar Ministrit të Turizmit në detyrë, Ilin Dimitrov. Ai e ftoi Musk të vizitojë Bullgarinë, përmes Twitter dhe Facebook, pasi njeriu më i pasur në botë..

rinovuar më 22-11-23 10.06.PD

Vjeshta në Sofje nga këndvështrimi i dy francezëve

Çfarë mund t'i bëjë dy francezë nga Parisi të vizitojnë Sofjen në vjeshtë, përveç një ftese miqësore? Zhull dhe Artur zëvendësojnë për disa ditë kryeqytetin francez me atë bullgar, për të shijuar motin e mirë dhe për të prekur një botë më të qetë..

botuar më 22-11-19 1.25.MD

Bullgaria është ndër destinacionet kryesore për turizmin dentar

Kostot e larta të shërbimeve dentare dhe mbulimi i kufizuar i sigurimeve janë arsyeja pse njerëzit drejtohen tek i ashtuquajturi turizëm dentar, ku kombinojnë me sukses pushimet jashtë vendit me trajtimin dentar buxhetor. Në vitin 2022, tregu..

botuar më 22-11-14 7.15.PD

Koprivshtica për fillestarë, ose si të kaloni një fundjavë në të kaluarën

Qyteti Koprivshtica është një xhevahir i vërtetë arkitekturor për shkak të pamjes së ruajtur që nga shekulli i XIX . Ndryshe nga vendbanimet e tjera historike në vendin tonë, këtu nuk do të shihni asnjë shenjë neglizhence. Rrugët janë të pastra,..

botuar më 22-11-06 11.55.PD

Peizazhet e vjeshtës nga Koprivshtica

Koprivshtica është një qytet i vogël i shtrirë në gjinjtë e malit Sredna Gora përgjatë rrjedhjes së lumit Topollnica. Koprivshtica – qyteti-muze, në të cilin historia dhe heronjtë e saj ende janë të gjallë Me rrugicat e tij me kalldrëm, me..

botuar më 22-11-04 4.05.MD

Një festë kushtuar kofshës së mishit sjell mysafirë nga afër dhe larg në qytetin malor Elena

Mbi 300 ekspozues ushqimesh dhe zanatesh shfaqin prodhimet e tyre në një festë tre-ditore kushtuar kofshës së mishit. Pas një pauze dyvjeçare për shkak të masave pandemike, nga 21 deri më 23 tetor, Bashkia e qytetit të Elenës pret sërish mysafirë..

botuar më 22-10-22 9.10.PD

“Stranxha e Gjelbër” fton për një shëtitje adhuruesit e natyrës

Shoqata “Stranxha e Gjelbër” organizon shëtitje vjeshtore për adhuruesit e natyrës. Ata janë nëpër itinerare të ndryshme në malin Stranxha dhe në rajonin e qytetit bregdetar Burgas. Të shtunën më 22 tetor shoqata planifikon të mbajë “Shëtitjen e gjatë”..

botuar më 22-10-16 9.55.PD

Në “Festën e Bozës” në Radomir

Pak ditë më parë në Radomir u mbajt për vitin e radhës Festa e Bozës. Ky qytet, i cili ndodhet më pak se 50 kilometra në jugperëndim të Sofjes, njihet mbi të gjitha për pijen ballkanike të përgatitur me mjeshtëri, e njohur dhe e dashur pothuajse në të..

botuar më 22-10-14 3.56.MD
Zbulimi i një spirance masive prej hekuri

Port Baglar ose Gjiri i Vreshtave zbulon sekrete mijëravjeçare nga fundi i Detit të Zi

Ekspedita nënujore e Muzeut Historik Kombëtar në gjirin pranë Kepit të Krishtit, në jug të qytetit të Sozopolit, përfundoi në fund të shtatorit me gjetje unike që kanë të bëjnë me historinë e lundrimit me anije dhe veprimtaritë e lidhura me..

botuar më 22-10-10 7.15.PD