Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Просякът милионер

    Един мобилен телефон е печалбата на Георги Петров от Видин, един от стотиците измамени. Георги няма бели пари за черни дни. Живее в крайна бедност с многолюдното си семейство. Неотдавна Георги дава на непозна жена паспорта си. А след това разбира, че по документи е щастлив собственик на две фирми... Днес мъжът проси стотинки, за да си купи хляб. И няма право на никакви социални помощи- нали е фирмаджия...
     "Живеем 20 човека в една къща. Всички сме болни. Просим стотинки за хляб. В Социалното ми казват, че имам две фирми и не ми дават помощи. Преди две години една жена ми взе паспорта и ме излъга, че ще ми дадат къща... И телефон. Излъгаха ме. Защо им повярвах и аз не зная..."- жали се Георги Петров.
    "До 31 декември 2011 година трябва да завърши задължителната пререгистрация на ЕТ, СД, КД, КДА, ООД, ЕООД, АД, ЕАД, Кооперации и КЧТ, регистрирани преди 01.01.2008 година, и те да бъдат прехвърлени от съдилищата и регистър Булстат в новия търговски регистър. Ако не се извърши в този срок, непререгистрираните ще бъдат служебно обявени в ликвидация и заличени. Разходите на държавата за ликвидацията и заличаването са за сметка на собствениците. По данни на Агенцията по вписванията, непререгистрираните фирми ще струват най-малко 1000 лв. на техните собственици. При пререгистрацията се пререгистрират и всички клонове на фирмата. По желание на клиента заедно с пререгистрацията е възможно да се извърши и промяна или заличаване." Това е законовото положение.
     Българинът обаче е майстор на "ползването" на закона за полузаконни или направо незаконни действия. Такова явление са прехвърлянията на фирми или дружества, изпаднали в несъстоятелност, на трети лица- често това са социално слаби, болни, нискограмотни хора, с цел да се осуети събирането на забавени задължения. Не са малко случаите, в които срещу обещания за финансови облаги бедни хора се подвеждат и съзнателно или не стават жертва на измами. Така без да подозират стават собственици на фирми. Това е механизъм, чрез който през последните 15 години държавата е ощетена с близо 9 милиарда лева, несъбираеми дългове.
    "В момента, в който едно юридическо лице по една или друга причина натрупа дългове, първото нещо, което се случваше в последните години, беше да се намери бързо и лесно начин дружеството да бъде продадено на малоимотен, социално слаб, на някого от малцинствата... А върхът на цинизма бе да се "продават" такива дружества на неизлечимо болни хора..."- коментира директорът "Комуникации" в Централното управление на НАП в София Росен Бъчваров.
По публикацията работи: Десислава Андреева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53