Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чипровските килими - една поема на живота

"Чипровските килими са една поема на живота на хората в този край. Цветя, храсти, птици- целият кръгозор на тъкачката е там. Оставен като памет- в цвят, във форма, в съчетание, в хармония, в композиция, в цял разработен сюжет.
 
Това е една прелест, която тепърва ще се оценява от изкуствоведи, от историци, от ценители на материалната култура. И Котленските, и Сливенските се нареждат в редицата да бъдат водещи, но чипровският килим- той е безкрайно богат! Как един Балкан може да роди едно такова богато въображение!" Това каза за РАДИО ВИДИН Лозинка Йорданова- етнопедагог, свързала от дълги години професионалния си път с Етнографския музей в Берковица.

"Аз имам два чипровски килима, не мога да се разделя с тях. Поостарели са, но не мога да си представя къщата ми без тях, те ми говорят с пълен глас, от цяло гърло. Толкова ги обичам!"- споделя Лозинка Йорданова, с чието име се свързва възстановяването на няколко уникални обичаи в Берковския край. Един от тези обичаи е старинна сватба от Копиловци, която е наистина уникална.

"Всички герои от сватбата са направени от кукли- сватове, кумове, девери, снахи, свекърви- всичко, голяма композиция. Тя е акцентът в кукления свят в музея. Другите са Лазаруване, Кумичане, Герман, който е жив в Берковско. Той е един много ценен субстрат от тракийската култура. Днес българинът все повече се връща към корените", казва още Лозинка Йорданова.

"Разбрахте ли, че вие сте направили откритие за науката?"- възкликва проф. Гандев, когато отнасят данните в Академията на науките.

"Имаше време, когато беше се отдалечил, когато беше табу народното творчество като обявено за демоде, непристойно за нашия динамичен живот, за индустриализацията. Слава Богу, това се преодоля. Но за жалост имаше поколения, които минаха покрай тези ценности и останаха без тях. И на тях им личи. Но се радваме, че сега- чрез децата си, чрез внуците си вече, те се учат на това, което им е "изпаднало" от културния път, по който са вървели"- продължава своя разказ Лозинка Йорданова.

Един представител точно на тази богата съкровищница са и чипровските килими, с които тази година се отбелязва 40-годишния юбилей на Етнографския музей в Берковица. А към съвременните млади хора Лозинка Йорданова отправя следното послание:
"Да не бъдат съзерцатели и бездушни потребители на народните ценности, а да ги върнат в живота си- за да създадат нещо свое, нещо модерно. Да продължават живота на традицията. Да запеят песен, да вземат четката, да вземат длетото, да превърнат ситната тропанка от този край в съвременен прекрасен младежки танц, да живеят с тези стойности. Те ще бъдат оценени високо. Тяхното ще бъде продължение на традицията и няма да загине, няма да е еднодневно потребление и да си отиде. С всички средства, защото народът ни е създавал изкуство без да го съзнава във всички сфери на живота си- и когато копае, и когато вземе длетото, и когато с чиренчето овчарят върви след стадото, той създава изкуство. И когато тъкачката седне на стана и реди цветовете, то е песен от цяло гърло, то е фантазия, там е нейната душа. И всичкото това, преживееш ли го, няма никога да го забравиш и да го изоставиш."
По публикацията работи: Петя Генова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00