Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да оцветиш паметник

Неизвестен автор успя да прикове вниманието на българи и чужденци върху Паметника на Съветската армия в София, като с четка и боя превърна фигурите на съветски войници в американски супергерои. Цветното петно в основата на паметника стана истинска атракция и предизвика бурни разисквания дали е изкуство, вандализъм или провокация. Така и не се стигна до единодушен отговор на въпроса. Факт е обаче, че безразлични нямаше.
Постамент има, надпис има, но самият паметник на Найчо Цанов е изчезнал някъде...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"Българинът няма ценностна система. Би трябвало човек да отдава заслуженото на тези, които са му помогнали. Мисля, че е кощунство"- това са част от мненията на видинчани, които попитахме какво е отношението им към оцветяването на паметника в София.

 
"Красотата си е красота, но постъпката ми се струва незряла"- каза за РАДИО ВИДИН скулптурът Светлин Николаев. Той харесва идеята, но смята, че би трябвало тя да бъде реализирана по друг начин- върху копие на паметника.
 
Според видинския художник Чавдар Петров паметниците трябва да се пазят и уважават, защото са символ на нашата история.
Паметникът на скърбящия воин- определян от специалистите като най-толерантният паметник в Европа, издигнат от победители.
 
"Повече от 30 са паметниците, паметните знаци и барелефите, които свидетелстват за исторически личности и събития, на които е отдавана почит през годините"- думите са на Светлана Кръстева, експерт в Държавен архив Видин. Част от паметниците са създадени благодарение на дарения на местни хора, което свидетелства за желанието на хората да увековечат паметта на личности и събития. Един от най-старите паметници във Видин е открит през 1911 година. Това е Паметникът на загиналите от войната през 1885 година, по-известен като Паметник на скърбящия войн. Монументът е и костница.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Вторият паметник-костница на територията на Видин е Паметникът на загиналите в борбата против капитализма и фашизма 1923-1944 година. Този паметник държи първенството по височина със своите 24 метра.
По публикацията работи: Гергана Панова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00