Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Германка отглежда зеленчуци в монтанското село Превала

В рубриката "За жените и децата, но преди всичко за жените" по РАДИО ВИДИН ще ви срещнем с едно семейство от Германия, предпочело да си закупи къща в монтанското село Превала. Пия е медицинска сестра в Хамбург, а Торстен е екотехнолог. Влюбват се в закътаното в планината селце преди близо една година, когато Торстен бил в Монтана по работа. Не се колебаят много и си избират къща в село Превала. Планината, спокойствието, зеленината и чистият въздух ги кара да се завръщат на това място всеки път, когато са свободни.

"Честно казано, колкото и парадоксално да звучи, ни харесва точно различния стандарт на живот, ние обичаме обикновения живот точно такъв, какъвто е тук в селото, хората са много гостоприемни и земни. Това ни харесва. Ние идваме от Хамбург- град с 2 милиона жители и тъй като в Германия вече не може да се води селски начин на живот, точно затова сме тук"- споделя немското семейство.

Пия и Торстен не са променяли нищо в интериора на къщата,
която са купили. Искат да запазят всичко в нея така, както са я купили, дори за Коледа са пекли пуйка в печката на дърва. И съседите са отзивчиви- бързо дали съвети на Пия как да си засади домати и лук в малката градинка пред къщата. Затова и тя с голяма отговорност се грижи за зеленчуците. Но още преди да е произвела първите домати, тя вече знае:

"Още не мога сама да си приготвям български ястия, освен "ШОПСКА САЛАТА", но иначе ми е много интересно и искам да се науча. Затова съм много щастлива, когато сме тук и ни поканят приятели от селото, да съм в кухнята покрай тях и да се науча да готвя местните гозби, а след това да си ги направя и вкъщи".

Едно от любимите занимания на германката е да помага за животните на своята съседка- баба Ценка. И дори след време Пия се надява да има няколко кокошки в двора си. Спокойствието, прекрасната природа и добрите хора в село Превала, са причината Пия и Торстен да не свързват бъдещето си с Германия и западния начин на живот.

"Човек не може винаги да си прави дългосрочни планове, но занапред ние предвиждаме с Пия да се установим тук за постоянно"- казва Торстен.

И макар българските села да обезлюдяват, чужденците са тези, които с интерес и голямо желание искат да се научат и съхранят българските традиции, такива, каквито са. Пия и Торстен не си представят бъдещето като на типичните германци, те искат да отглеждат малко животни и да имат своя зеленчукова градина, от която да си направят шопска салата и да пият българска ракия. Естествено красотата на природата в село Превала винаги ще ги кара да си организират разходки.
По публикацията работи: Биляна Борисова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06