Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-чист град и осветление по улиците искат белослатинци

Тази седмица в петъчната рубрика "Добро утро, кмете!" гостуваме в едно средно голямо населено място от нашия Северозапад- град Бяла Слатина, област Враца.
 
Една от инициативите, с които Общината се откроява, е поредицата от изнесени заседания на местния Общински съвет.
 
Четири заседания тази есен са проведени по този модел, като последното населено място, в което са работили на полеви условия съветниците, е село Бърдарски геран.
 
"Така хората имат възможност да поставят директно своите въпроси, на наблюдават работата на съветниците, да правят предложения"- обяснява кметът на Бяла Слатина Иво Цветков, като подчертава един много важен за него факт:
 
"Ръководството на Общината вече е избрало фирмата, която ще почиства четвъртокласната пътна мрежа през зимата"- и продължава:
 
       Изминалата зима в Белослатинско.
"В населените места, съвместно с кметовете, са поканени арендатори, които с тяхна техника ще почистват улиците в селата. Улиците в Бяла Слатина и в още едно населено място ще се почистват от общинското предприятие "Чистота и озеленяване". Миналата зима, която беше много тежка, беше нещо като генерална репетиция за готовността на общината за действия при зимни условия.
 
 
Тази година няма да има изненади. Ще призова жителите на община Бяла Слатина да бъдат малко по-търпеливи- в момента на снеговалежа е необходимо технологично време, няколко часа, за да може да се премине през всички улици", обяснява кметът на Бяла Слатина Иво Цветков.

С шест автомобила и помощта на хората по програмите за заетост- озеленители и пътни строители, ще се чисти през тази зима. Осигурени са 120 тона пясък, около 20 тона сол, направен е преглед на техниката.
 
Финансирането на общините и изграждането на по-големи инфраструктурни обекти зависи изцяло от фондовете на Европейския съюз. Общината е бенефициент по различни проекти и програми. Подписан е договор за воден цикъл на Бяла Слатина- за изграждане на пречиствателна станция, довеждащ колектор, ремонт и подмяна на водопровод и канализация в града, с 10- километрова дължина. Проектът е за около 22 милиона лева, като местната администрация успява да намали собственото финансиране от бюджета на общината и сега то е в размер на 811 хиляди лева. 
 
Има проекти за водопровод в още четири населени места, като по тях финансирането от европейските фондове е на сто процента. Завършени са два проекта по бедствия и аварии- за основен ремонт на покривната конструкция на читалището в село Попица, и почистване на коритото на три реки в село Габаре. Работи се и по няколко проекта за намаляване на безработицата- над 600 души са назначени по програмите на Бюрото по труда като озеленители, пътни строители и охранители на общински обекти.

"Намерили сме някои неточности, които сме допуснали по тазгодишния бюджет- видяхме откъде могат да се направят икономии. Изплатили сме над 600 хиляди лева стари задължения на общината без всякакъв заем- със средства от собствените ни приходи и наше икономично поведение. В близка перспектива Бяла Слатина я виждам като един по-чист и подреден град", добавя кметът.
 
"Това, което трябва още да се подобри в града е осветлението по улиците. Няма работа, освен в шивашките фирми, но заплащането там е ниско. Хората масово си купуват дрехи от магазините за втора употреба, дори тези, които имат по-големи възможности. Извън училище ходим на народни танци, в читалището, в техникума да играем волейбол. Искаме градът да е по-чист и по-добре осветен"- споделиха в анкета 
възрастни и млади от северното градче, когато ги попитахме как живеят, какво очакват, за какво мечтаят.
По публикацията работи: Ваня Минева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33