Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитаме светеца-покровител на рибарите и семейното огнище

Никулденска е темата в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Атмосферата на празника е много приятна. Може би заради наближаващите коледни празници, може би заради това, че почти във всяко семейство има Никола, Николай, Никол, Николета, Николина и т.н. Това е празник и на банкерите, и на моряците. Моряците си правят традиционна рибена чорба. В обикновените семейства се готви риба. Най-вече шаран. Смята се, че колкото повече люспи има шаранът, толкова повече пари ще има в семейството. Някои не обичат шарана, затова приготвят друга риба, по най-различни рецепти.

От сутринта радио и ТВ каналите започват да въртят поздрави за празнуващите и се получава много приятна атмосфера. Ако празникът се случи в делничен ден, какъвто е днешният, почти навсякъде се отбелязва още на място- в офиси и фирми, и хората едва дочакват вечерта, когато празнуват или със семейстсвата си, или отиват на гости на някой Николай. Според старата българска традиция на имен ден не се кани. Отива се в дома на празнуващия. Носи му се подарък. Сяда се на масата и се купонясва.

Свети Никола- покровител на моретата, на моряците и рибарите. Патрон на банкери и търговци. Един от най-големите семейни празници, чествани през зимата. Това са определенията към името на светеца.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Празникът е съпътстван от обичайната кръвна жертва към християнския светец- на празничната трапеза се поставя задължително шаран, пълнен или опечен. Рибата е смятана за слуга на Св. Николай. Задължително на масата трябва да има и никулденски хляб или кравай, както някои го наричат. Стопанинът на къщата вдига високо този хляб, за да се вдигнат високо житата през годината. Трапезата се прекажда от най-възрастната жена в семейството. На главата на шарана има кост, която наподобява християнския кръст. Костта се съхранява и се слага върху иконата на светеца. Светецът е и покровител на семейното огнище",
обясни етнографът от Регионалния исторически музей във Враца, Йорданка Манкова.

На Никулден сутринта рибарите отиват на морето или на реката, на последен за сезона риболов. Първата уловена на този ден риба не се носи в къщи, опича се веднага на брега и се раздава на присъстващите. С този празник започва сезонът на спомените. Рибарите и моряците си устройват обща трапеза и веселба.

На трапезата се слагат обредните храни- риба и хляб, задължително се приготвя варено жито, което се раздава и се хвърля от него в морето, за тези, които не са се върнали оттам. За загиналите моряци и рибари се приготвят и венци от бръшлян, които се хвърлят в морето. На този ден корабите и лодките, намиращи се в морето спират да се движат и отдават чест на патрона. В негова чест се пускат сирените на корабите. След Никулден не се ходи на риболов. Според народното поверие, започва истинската зима.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Видинчани следват традицията
и си купуват шаран, който пълнят с орехи, стафиди или лук, подправки по избор и вкус. За това, че рибената супа става по-вкусна като се сложи вода от Дунава, отговарят, че е само мит. Зависи само от уменията на готвача, дали ще стане вкусна гозбата.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05