Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кмет дава по 100 лева на новородено от заплатата си

По 100 лева за всяко бебе дава кметът на Градец, Илия Томов. Парите отделя от кметската си заплата.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Знам, че не са много, но се опитвам да дам стимул на младите семейства да имат деца", каза Илия Томов в рубриката "Добро утро, кмете" на "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Миналата година има родени 4 бебета. 20 са децата в детската градина на селото, а близо 30 се извозват с автобуси до училища във Видин.

Село Градец е най- голямото в община Видин. При последното преброяване на населението през 2011 година са били 1401 човека. Миналата година са починали 40. Така сега в селото живеят 1360 души. Името "Градец" селото получава през 1934 година и до днес жителите му се наричат "грачани". Тежък живот, безработица и кражби. Така местните отговарят, когато ги попитахме какъв е животът в селото.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Една вечер черна кола спря пред къщата и започнаха да вдигат вратничката ми. Кметът ходи нощно време да пази в селото. Изпочупиха му прозорците заради това", разказва жител на Градец. Половината от хората в селото са в трудоспособна възраст, но по-голямата част от тях са безработни. По програми за заетост 5 души са назначени като еколози на пълен работен ден, 20 сезонни работници работят по 4 часа дневно.

"Много съм доволен от еколозите. Почистиха градинките и стадиона, който го подготвиха за футболния отбор на селото", разказа кметът Илия Томов. Хората на третата възраст в селото разнообразяват ежедневието си, като се събират на приказка и партия шах в пенсионерския клуб. Отоплението през зимата излиза безплатно, защото е от кметството, където се намира помещението. Тази година обаче от селото не са добивали дърва от общинската гора.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

      Река Тополовец преминава през селото, близо до дворовете на къщите.
"Искам да се направи ревизия на гората, защото е извършена кражба в особено голям размер- от 2 до 4 хиляди кубика. Това се случи 2011 година. Няма да добивам дърва от гората, докато не се направи ревизия. А гората ни служи веднъж за отопление, втори път- за чистия въздух в селото, а също така и за лова", категоричен е кметът. Управникът иска да направи тази година ремонт на сградата на стадиона, за да може футболният отбор да позлва съблекалнята. Младежите от селото, които нямат къде да се събират през зимата биха могли да използват за развлечения и празненства втория етаж на сградата, обясни още Илия Томов.
По публикацията работи: Йорданка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00