Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пълна ревизия на панелните блокове искат специалисти

Строителството на панелни блокове и комплекси в България започва през 1962 година. В момента в страната има построени 707 000 панелни апартамента. Определя се, че животът им е 50 години.

"Панелните сгради навремето са правени с презумпцията да бъдат временно строителство. В тях са настанявани работниците, които са строяли новите комплекси. Установили сме, че заварките, които се правят на панелните жилища, рано или късно корозират и в един момент стават опасни за живущите в тях. Също така, бетонът, с който е направено жилището, оказва отрицателно въздействие върху здравето на хората. Панелките не трябва да се експлоатират повече от 50-60 години", обясни строителният инженер и предприемач от Видин, Жоро Василев. Още един минус на панелните блокове е, че навремето сградите не са били санирани. Това прави жилищата много горещи през лятото и студени през зимните месеци.

"След 15-20 години повечето от панелните сгради ще станат общественоопасни. Тогава или трябва да бъдат основно ремонтирани или да се напуснат от обитателите им",
категоричен е строителният инженер. Според него, трябва да бъде направена пълна ревизия и да се издадат становища за безопасността на сградите. Ако се обяви, че не са общественоопасни, то тогава трябва всички блокове да бъдат санирани, за да станат пригодни за живот, допълва специалистът.

При панелните сгради, слабите връзки са в заварките, потвърди и архитект Люба Еленкова, която бе гост в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН:

"Представете си скелет, който се мърда и е хванат със заварки на желязо в четирите точки на подовите, стенните и покривните панели. След време, когато се появят пукнатини, желязото може да корозира. А това води до отслабване на функцията на сградата."

Панелните блокове обаче са подсигурени при земетръс. Това се постига със стълбищната и асансьорната клетки, които са бетонови и понасят хоризонталните движения при трус и удар, обясни още архитектът.

"Така че, нещата не са толкова отчайващи и не бива да плашим хората, защото освен инженерен, това е и социален въпрос",
допълни арх. Еленкова. За да се направи оценка на състоянието на панелното жилище, трябва да се извърши паспортизация на сградите с конструктивна експертиза. Това е сложен процес, който е свързан и с изследвания на лаборатории. След това строителните инженери преценяват дали сградата може да понесе по-дълъг живот или трябва да се вземат спешни мерки.

"Такава експертиза на панелните блокове не е правена от държавата. Жилищата са частна собственост и за това облследване, което е доста скъпо, трябва да си го платят собствениците", каза още архитектът. Желателно е преди да се направи саниране на сградата, за да се предпазят връзките между панелите от корозия, да се извърши обследването на жилищата. Предварителната експертиза е необходима, защото изолацията се явява като допълнително натоварване за зданието.

"Нещата трябва да имат някаква последователност, за да сме сигурни, че крайният резултат е подписан от хора, които освен всичко останало, носят и наказателна отговорност", категорична е арх. Люба Еленкова.

Според Закона за устройство на територията се очаква на всеки един блок да бъде направен технически паспорт. До 2014 година е крайният срок за трета категория жилища, в които влизат осеметажните панелни блокове. До 31 декември 2016 година пък ще се издадат паспортите на пета категория жилища или това са пететажните панелки. Едва тогава ще се направи пълно обследване на тези обекти, което ще включва техническите характеристики на обекта, както и оценка на състоянието му. Все пак остава отворен въпросът, кой ще плати за тези експертизи и как хората ще бъдат задължени да ги направят.

Противоречиви са мненията на видинчани за безопасността на панелните жилища, показва анкетата на РАДИО ВИДИН:

"Едни казват, че са опасни, други- че не са. ... Ако е направена добра спойка на панелите, тогава качеството е добро. ... Живея в тухлен апартамент и чувам съседите, когато си говорят. ... Има хора, които са си доволни от панелите."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05