Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пълна ревизия на панелните блокове искат специалисти

Строителството на панелни блокове и комплекси в България започва през 1962 година. В момента в страната има построени 707 000 панелни апартамента. Определя се, че животът им е 50 години.

"Панелните сгради навремето са правени с презумпцията да бъдат временно строителство. В тях са настанявани работниците, които са строяли новите комплекси. Установили сме, че заварките, които се правят на панелните жилища, рано или късно корозират и в един момент стават опасни за живущите в тях. Също така, бетонът, с който е направено жилището, оказва отрицателно въздействие върху здравето на хората. Панелките не трябва да се експлоатират повече от 50-60 години", обясни строителният инженер и предприемач от Видин, Жоро Василев. Още един минус на панелните блокове е, че навремето сградите не са били санирани. Това прави жилищата много горещи през лятото и студени през зимните месеци.

"След 15-20 години повечето от панелните сгради ще станат общественоопасни. Тогава или трябва да бъдат основно ремонтирани или да се напуснат от обитателите им",
категоричен е строителният инженер. Според него, трябва да бъде направена пълна ревизия и да се издадат становища за безопасността на сградите. Ако се обяви, че не са общественоопасни, то тогава трябва всички блокове да бъдат санирани, за да станат пригодни за живот, допълва специалистът.

При панелните сгради, слабите връзки са в заварките, потвърди и архитект Люба Еленкова, която бе гост в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН:

"Представете си скелет, който се мърда и е хванат със заварки на желязо в четирите точки на подовите, стенните и покривните панели. След време, когато се появят пукнатини, желязото може да корозира. А това води до отслабване на функцията на сградата."

Панелните блокове обаче са подсигурени при земетръс. Това се постига със стълбищната и асансьорната клетки, които са бетонови и понасят хоризонталните движения при трус и удар, обясни още архитектът.

"Така че, нещата не са толкова отчайващи и не бива да плашим хората, защото освен инженерен, това е и социален въпрос",
допълни арх. Еленкова. За да се направи оценка на състоянието на панелното жилище, трябва да се извърши паспортизация на сградите с конструктивна експертиза. Това е сложен процес, който е свързан и с изследвания на лаборатории. След това строителните инженери преценяват дали сградата може да понесе по-дълъг живот или трябва да се вземат спешни мерки.

"Такава експертиза на панелните блокове не е правена от държавата. Жилищата са частна собственост и за това облследване, което е доста скъпо, трябва да си го платят собствениците", каза още архитектът. Желателно е преди да се направи саниране на сградата, за да се предпазят връзките между панелите от корозия, да се извърши обследването на жилищата. Предварителната експертиза е необходима, защото изолацията се явява като допълнително натоварване за зданието.

"Нещата трябва да имат някаква последователност, за да сме сигурни, че крайният резултат е подписан от хора, които освен всичко останало, носят и наказателна отговорност", категорична е арх. Люба Еленкова.

Според Закона за устройство на територията се очаква на всеки един блок да бъде направен технически паспорт. До 2014 година е крайният срок за трета категория жилища, в които влизат осеметажните панелни блокове. До 31 декември 2016 година пък ще се издадат паспортите на пета категория жилища или това са пететажните панелки. Едва тогава ще се направи пълно обследване на тези обекти, което ще включва техническите характеристики на обекта, както и оценка на състоянието му. Все пак остава отворен въпросът, кой ще плати за тези експертизи и как хората ще бъдат задължени да ги направят.

Противоречиви са мненията на видинчани за безопасността на панелните жилища, показва анкетата на РАДИО ВИДИН:

"Едни казват, че са опасни, други- че не са. ... Ако е направена добра спойка на панелите, тогава качеството е добро. ... Живея в тухлен апартамент и чувам съседите, когато си говорят. ... Има хора, които са си доволни от панелите."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00