Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След протестите и оставката- сега накъде?

А сега накъде- за политическата ситуация в страната. Това е основната тема в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Политическата ситуация през изминалите дни беше особено динамична и наситена със събития, които изостриха общественото мнение. Според Асен Агов, народен представител от Синята коалиция за Врачанско е било любопитно да се наблюдава пленарната зала в деня, когато Бойко Борисов подаде оставка. Лиляна Рашкова разговаря с депутата:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Оставката беше логично да се случи, като резултат на протестите. Бойко Борисов превърна социалната криза в политическа. Той изпълни това, което поискаха БСП и ДПС. Те му поискаха оставката и предсрочни избори и той се подчини. Лошото в тази ситуация е, че решенията, които трябваше да се вземат, за да се удовлетворят исканията на хората, сега се отлагат с месеци."

Непосилните сметки на тока са причината хората съвсем основателно да протестират, защото просто нямат пари да си платят електроенергията. Това е мнението на Рашо Първанов, лидер на ГЕРБ в Козлодуй. Друг е въпросът как могат да се свалят цените на тока в тази ситуация, в която е изпаднала енергетиката. С Рашо Първанов разговаря отново Лиляна Рашкова:

© Снимка: kozloduy-bg.info

"Напълно разбирам г-н Борисов, че подаде оставка, като се има предвид на какъв натиск беше подложен- нямаше друг вариант. Единият начин за намаляване на цените на тока е АЕЦ "Козлодуй" да бъде лишен от свободния пазар и да продава електроенергия изключитално и само на НЕК. Електроцентралата продава и сега на националната компания под себестойността на тока, който произвежда. Най-вероятно на АЕЦ-а ще й бъде намалена квотата за свободния пазар, но това няма да се отрази съществено на цената. Единственият начин това да се случи е рестартиране на блоковете 3 и 4 на електроцентралата, които са в прекрасно състояние."

След оставката на правителството на Бойко Борисов, потърсихме от народния представител от ГЕРБ за видинския регион Владимир Тошев коментар, и най-вече- отговор на въпроса- какво се случва оттук нататък и ще има ли изненади.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Сега какво желаят хората- да остане този парламент, в който всички политически лидери декларираха, че в този формат повече не могат да работят? Това, което искат гражданите- обединение на 2/3 от парламента не може да се случи. Дори и обикновено мнозинство от 50 процента сега не може да се постигне сред депутатите. Не мисля, че при тези условия- на тежко икономическо и политическо състояние в света и най-вече в страната ни, сега е моментът да си променяме Конституцията. ... Всеки от улицата може да влезе в парламента, като това не е задължително да става през определена партия. Но въпреки това трябва да мине през процедура, защото иначе ще настъпи анархия. ... Хората не са единни в мненията си."

Протестите започнаха с икономически искания, които сега се превръщат в политически, каза в "Посоките на делника" Емил Лилов, областен координатор на "Атака" във Видин и бивш депутат в 39-ото Народно събрание:
 

© Снимка: bnr.bg

"Това измества същината на въпроса защо излязоха хората на улицата. А причината за всичко е тежкото икономическо състояние на страната и бедността на населението. ... Затова решаването на икономическите въпроси ще доведе до решаването на политическите проблеми. ... Правителството, което ще се създаде сега, според мен трябва да се доминира от квалифицирани икономисти."

Ние от социалистическата партия категорично смятаме, че парламентът е изчерпан, заяви заместник председателят на "Коалиция за България" и депутат от видинския регион Михаил Миков:

© Снимка: БГНЕС

"Затова нов парламент трябва да поеме отговорността за решаването на всички въпроси. Дневният ред на парламента е внасяне на законопроект за енергийната ефективност и узаконяване на таксите, въведени за фотоволтаичните централи. Таксите бяха въведени от ДКЕВР, без комисията да има законово правомощие за това. ... Хората трябва да кажат това, което искат чрез гласуването на изборите. Трябва да отидат да чуят всеки от кандидатите и разумно да преценяват какво им се обещава. ... Задължение на лявото сега е да успокои обстановката и да даде разумни алтернативи за изход. ... Трябва да бъде възстановен парламентаризмът, да бъде проведена сериозна политическа дискусия, да се възстанови мястото на институциите ..."

В сряда президентът ще връчи мандат за съставяне на правителство на БСП, ако те го върнат- в петък ще връчи на ДПС. В четвъртък ще направи обръщение към нацията в Народното събрание. Ако и ДПС не съставят кабинет, ще се върви към служебно правителство, като хората за него може да бъдат ясни между сряда и петък, следващата седмица.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56