Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жителите на село Чичил- с носталгия по отминалите времена

Село Чичил се намира на около 12 километра от Кула. През селото преминава река Войнишка. Дива красота- това прави впечатление на дошлите за първи път тук, както

 

обезлюдяването, на което са подложени повечето села от Северозапада. В община Кула край българо- сръбската граница повече от половината населени места са под 100 души. В тях няма магазини за хранителни стоки, няма здравно обслужване, връзката с общинския център се осъществява два пъти седмично. А останалите тук са измъчени, отрудени хорица.

Такова е и село Чичил. Тук са останали около 60 души души, повечето от които са над 70-годишна възраст. Тежи им постоянният недоимък. Магазинът в селото e затворил преди 7-8 години.

"Как живеем- бутаме...Там, горе- само правят магарии за народа. Защо висят на хората на гърба? Това е срам и позор! Като не си кадърен за дадена работа- махай се... Иначе от какво да се оплачем, като нищо нямаме. Магазин в село няма, един кибрит няма откъде да си купиш. Ако не е тази кола под навеса, да ни свързва с цивилизацията- не знам. Идете по другите села- Големаново, Извор махала, Полетковци- пустиняк..."- споделят на чичилски диалект малцината, които срещнахме по обяд на центъра на Чичил. И си спомнят с носталгия времето, когато е имало работа за всички, а децата им не са били по държавите да ядат чуждия хляб.

Трудно е да се направи нещо за селото, след като нямаш собствен бюджет. Това го признават всички селски кметове. За ежедневните трудности и проблеми на хората, с които се сблъсква всеки ден, си поговорихме с кметския наместник на селото Емилия Вълчева. Посрещна ни в скромно обзаведена канцелария, но с широка усмивка.

"Селото е много малко, магазин няма, автобусът слиза два пъти, а хляб карат три пъти в седмицата. Стоки от първа необходимост ни карат приятели по заявка. Другото подсигуряват като дойдат децата от града. Нищо не можем да направим, защото Агенцията по храните забранява да се разкарват с бусове стоки, като разносна търговия. Две госпожи дойдоха на проверка и казаха, че това не е разрешено и че глобата е 1500 лв. Никой не иска да разкрие отново магазин, защото хората са малко. Нямаме и средства да направим каквото и да е. Не разполагаме със земи, да ги отдадем под аренда, да дойдат средства в селото."- каза кметският наместник.

За година и половина, откакто е кмет, Емилия Вълчева казва, че поне е успяла да издейства ремонт на покрива на кметството. Разполагага с една щатна бройка по програмата за временна заетост. Когато по програмата са били двама души, са успели да почистят банкета около пътя, да ремонтират и освежат двата моста над реката.

Така тече животът в бавно опустяващите села на Видинския край. А изнурените хора си пожелават все пак някой ден българските управници да се сетят и за живеещите там хора. А не само да гледат "кой да захапе кокала"...

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35

Хората от Добри дол искат да възстановят читалището си

Екипът на радио Видин  гостува на Добри дол. Село, което е на кръстопът, село, в което природата е  благосклонна към хората тук и климатът е изключително благоприятен и топъл.  Селото се споменава за първи път в турски документ от средата на 16 век под името Добрин дол. Димитър Маринов пише, че Добри дол е „старинско село“ и „преданието не..

публикувано на 06.09.24 в 12:00

Стоил Цицелков: ЦИК защитава политическите, а не гражданските интереси

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков . Радио ВИДИН:..

публикувано на 05.09.24 в 10:05

Тома Ушев: Основните стълбове за реализацията на България са образованието и църквата

Формациите демонстрират незаинтересованост от разпространението на визиите, а хората вече са загубили доверие.  Как съдбата на България, а не злободневието, може отново да е в основата на диалога?  Защо предизборните кампании спряха да бъдат арена на идеите?  Предстоящият вот дискутираме  с анализатора  Тома Ушев , автор в дясната платформа..

публикувано на 05.09.24 в 10:00

Ще има ли пари за пенсионерите?

Прогнозите за българската пенсионна система показват мрачно бъдеще, ако не бъдат предприети драстични мерки. Според доклад на Националния осигурителен институт (НОИ), за да се гарантира стабилността на пенсионната система до 2070 година, осигуровките за пенсии трябва да се повишат повече от двойно. Настоящият процент от 16% върху осигурителния..

публикувано на 04.09.24 в 10:45

Политическите страсти се нажежиха далеч преди изборите

Политическата криза у нас премина на нов етап - пренесе се и на вътрешнопартийно ниво. В навечерието на предизборната кампания скандали разтърсиха две от основните политически сили у нас - ДПС и БСП.  От вчера сутринта Централната избирателна комисия трябваше да започне регистрацията на партиите и коалициите за участие в изборите за народни..

публикувано на 03.09.24 в 11:51

Колко сериозен е проблемът с безводието

Над 400 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим. Още 140, по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи Тома Белев- съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта на безводието у нас. Информацията не е публична, разпръсната е по..

публикувано на 02.09.24 в 15:02